26. ledna 2010 7:00, aktualizováno  16:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jestřábi z Mezinárodního měnového fondu už obhlížejí Česko

Ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Mezinárodní měnový fond začal minulý týden detailně sondovat, co může v Česku čekat po volbách. Mise, na niž přijeli emisaři instituce, která bývá poslední záchranou před státním bankrotem, byla výrazně jiná než v minulých letech.

Kromě rutinních rozhovorů s experty na ministerstvech a v centrální bance si tentokrát vyžádali schůzky s politiky ze sociálního a rozpočtového výboru sněmovny.

Na uzavřených jednáních se jich detailně vyptávali, co budou dělat po volbách. "Zajímalo je, co uděláme s výdaji v důchodech, v sociální oblasti a ve zdravotnictví," říká místopředseda ODS Petr Nečas. O takovou schůzku ho úředníci z fondu nikdy v minulých letech nepožádali. Dokonce ani když se – tak jako letos – blížily volby.

Janota: Hrozí, že se staneme Řeckem
Otázky mířily jasným směrem: jak dlouhodobě vyřešíte, že utrácíte o 180 miliard víc, než dokážete vybrat? Žádná politická strana na to zatím úplně detailní odpověď nemá. Ozdravné recepty, které fond sepsal, ale potěší spíš pravicové strany. Vyzývají k pokračování zdravotnické a důchodové reformy tak, jak ji nastartovala Topolánkova vláda. ČSSD však necítí, že by se dostala pod tlak. "Vyslechli si naše plány a usmívali se," řekl včera LN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který se jednání s emisary fondu účastnil.

Návštěva opět potvrdila, že finanční investoři, kteří českému státu půjčují na státní dluhy, dali zemi poslední oddechový čas do voleb. "Pokud pak neuvidí jasný směr reforem a snižování schodku, můžeme se rychle dostat tam, kde je dnes Řecko," říká ministr financí Eduard Janota.

ČSSD a ODS oslovují i ratingové firmy
O schůzky se zástupci ČSSD a ODS požádali v minulých dnech i zástupci vlivných ratingových agentur, které rozhodují o tom, kolik budeme na úrocích z dluhů platit. "Důvěra v příliš zadluženou zemi bez jasného směru se neztrácí postupně, ale často ze dne na den," upozorňuje hlavní ekonom Danske Bank Lars Christensen.

Přesně tak začali investoři koncem minulého týdne odepisovat Portugalsko. Víc než schodek je zajímá, zda jsou s ním politici v dohledné době schopni něco udělat. Právě proto se tolik zajímali o schůzky s poslanci.

Ekonomickou a politickou situaci země hodnotí emisaři Mezinárodního měnového fondu každý rok. Zprávy a detailní znalost se jim hodí, když jsou pak nuceni během pár dní odvracet státní bankrot jako v Lotyšsku a Maďarsku.

Najdete na Lidovky.cz