19. prosince 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Jih Itálie čím dál víc chudne. Na sever prchá už i tamní mafie

Neapol je určitě město s jedním z nejkrásnějších panoramat: pahorky, zastavěné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neapol je určitě město s jedním z nejkrásnějších panoramat: pahorky, zastavěné... | foto: Marcela Rusňáková

ŘÍM Nůžky mezi bohatým severem a chudým jihem Itálie se stále více rozevírají. Země sice jako celek mírně oživuje – ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta –, ale obavy, že bude jižní část od tohoto oživení odříznuta, sílí. Šest regionů na jihu přitom zažívá sedm let trvající recesi.

Zhoršující se situaci podtrhuje podle agentury Bloomberg i chování mafie, která ve svém tradičním působišti přestává „investovat“ a raději se stěhuje dále na sever.

Například už dříve v letošním roce lombardská asociace průmyslníků Assolombarda uvedla, že na severu Itálie nastává „kontaminace“ tamních úspěšných podniků organizovaným zločinem, včetně větší aktivity skupin z jihu.

Podobně vyšetřovatelé a úřady upozorňují, že mafie a další zločinecké skupiny geograficky přeskupují své aktivity.

„Mezi těmi, kdo utíkají na sever, už dávno nejsou jen ti, kteří v migraci hledají nějakou naději na lepší život,“ napsal v létě v otevřeném dopise premiérovi Matteu Renzimu novinář Roberto Saviano. „Dokonce už i mafie teď opouští jih a nejenže tu neinvestuje, ale ještě více region plundruje,“ uvedl autor bestselleru Gomora mapujícího praktiky neapolské mafie. Vládu vyzval k akci.

Například menší podniky na Sicílii, v Kampánii či Kalábrii tak musejí čelit stále těžšímu rozhodnutí, jestli budou mafii platit takzvané výpalné, nebo se raději nechají vystrnadit z podnikání.

Jako Německo a Řecko

Hospodářství těchto oblastí je na tom bídně dlouhodobě. Rozdíl mezi ekonomikou posledně jmenované Kalábrie a například Lombardie, která se nachází nedaleko švýcarských Alp, je přitom ještě větší než mezi německou a řeckou ekonomikou.

„S poslední recesí zmizel i celý kus produktivní struktury jihu,“ prohlásil například Stefano Prezioso, šéf výzkumu z institutu Svimez, který se podporou průmyslu na jihu zabývá.

Do roku 2001, tedy než země začala používat euro, sice platilo, že úroveň obou ekonomik byla odlišná, ale alespoň tempo jejich růstu se shodovalo. Jenže před čtrnácti lety se rozešlo a mezera mezi výkony obou částí země se tak stále více rozšiřuje.

Například když se za loňský rok italská ekonomika propadla o 0,4 procenta, jih zpomalil skoro o procentní bod více – propadl se o 1,3 procenta.

Ještě před hospodářskou krizí, která zasáhla Evropu v roce 2009, činil v oblasti hrubý domácí produkt na hlavu asi 56,2 procenta úrovně ve zbytku Itálie. Na konci loňského roku to ale bylo jen 53,7 procenta, což je nejnižší úroveň za posledních 15 let.

Rovněž více než dvě třetiny obyvatel jihu země žily loni za méně než 12 tisíc eur na rok. Ve zbytku Itálie představoval podíl těch nejchudších 28,5 procenta.

„Vyčerpání lidských, podnikatelských a finančních zdrojů by mohlo proměnit dnešní cyklickou krizi v trvalou zaostalost,“ varoval před několika týdny v listu Financial Times ředitel institutu Svimez Riccardo Padovani.

Více bezdomovců je na severu

Například míra nezaměstnanosti dosahuje na jihu 20 procent, což je dvojnásobek oproti regionům sousedícím s Rakouskem, Švýcarskem či Francií a o osm procentních bodů více, než je italský průměr.

Paradoxně v jednom sociálním ohledu je na tom spodek země výrazně lépe – v podílu lidí bez domova, který v průměru dosahuje 0,2 procenta. Podle posledních čísel italského statistického úřadu Istat je míra bezdomovectví na jihu jen 0,1 procenta, zatímco na severu dosahuje 0,35 procenta.

Problémem rozdílného vývoje a dvourychlostní ekonomiky se dlouhodobě zabývá i italská vláda, leč zatím bezvýsledně.