Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kampeličkám se zpřísní podmínky, senátní návrhy Babiš odmítl

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna opakovaně schválila novelu zákona, která zavádí omezení a přísnější podmínky pro podnikání družstevních záložen. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, který chtěl některá omezení zmírnit nebo odložit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se senátními návrhy vyslovil zásadní nesouhlas.

Senát navrhl snížit omezení roční bilanční sumy družstevních záložen z vládou navrhovaných pěti miliard na čtyři miliardy korun. Senátoři také navrhli odložit účinnost ustanovení, podle něhož by se na členský podíl v záložnách ve výši deseti procent vkladu nevztahovalo pojištění.

PSALI JSME:

Sněmovna místo toho schválila novelu ve verzi, v jaké ji už dříve přijala. Cílem novely je zpřísnit podmínky pro podnikání družstevních záložen.

Kromě omezení roční bilanční sumy zavede zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek a omezí výše úvěrů poskytovaných záložnami na 30 milionů korun od roku 2018. Už od příštího roku záložny nebudou smět poskytovat své služby a produkty osobám, které nejsou jejich členy. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Kampeličky bilancující za hranicí se přemění na banku

Vláda chce novelou podpořit dlouhodobou udržitelnost sektoru družstevních záložen. Už v roce 2011 upozornila mise Mezinárodního měnového fondu na to, že průměrná velikost tuzemských kampeliček je výrazně větší a tyto instituce neplní sociální funkci.

Zavedení stropu pro bilanční sumu má být účinné od roku 2018. Pokud bilance stoupne nad pětimiliardovou hranici, bude se muset kampelička přeměnit na banku, nebo rezignovat na svůj růst.

Příspěvky záložen do Fondu pojištění vkladů by podle návrhu měly být vyšší než u bank. Záložny by tak od roku 2015 měly platit čtvrtletně 0,08 procenta z objemu pojištěných vkladů. Nyní odvádí banka i družstevní záložna čtvrtletně příspěvek 0,04 procenta z objemu pojištěných vkladů, stavební spořitelna 0,02 procenta.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!