11. srpna 2012 14:22, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kdo dodá karty opencard? Praha vypsala zakázku za 4,8 milionu

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Fluger René ČTK

PRAHA Praha hledá dodavatele karet opencard, vypsala proto zakázku s předpokládanou hodnotou 4,8 milionu korun bez DPH.

Oznámení zveřejnilo město v minulých dnech na úřední desce. Praha stomilionovou zakázku na dodávku karet vypsala už loni, v červnu ji ale radní kvůli malému počtu uchazečů zrušili.

V souvislosti s kritizovaným projektem opencard navrhla protikorupční policie obžalovat pět bývalých úředníků pražského magistrátu. Podle policie uzavřeli nevýhodné smlouvy.

ČTĚTE VÍCE:

Původní tendr měl zajistit dodávku karet na čtyři roky. Praha ale letos rozhodla, že statisíce karet, jejichž platnost končí do 31. července příštího roku, prodlouží o dva roky. Proto nyní vypsala menší tendr, který má zajistit dodávku asi na dva roky.

Karty v minulosti pro Prahu zajišťovala firma Haguess, pro ni ji ale vyráběly jiné firmy. Město chce mít smlouvu přímo s výrobcem karet. Do dřívějšího tendru se přihlásilo pět firem, mezi kterými byly například Česká pošta, Wincor Nixdorf nebo dosavadní dodavatel Monet+. Tři z nich ale byly vyloučeny.

Kartu opencard vlastní přes 950.000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy. Kritizovaný projekt opencard už stál kolem miliardy korun.

Obvinění a pokuty

Policie kvůli projektu obvinila pět úředníků, které viní z trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim až osmileté vězení.

K TÉMATU:

Detektivové údajně stíhají bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu s Haguess podepsal. Podezírají také vedoucího celého projektu Jiřího Chytila, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala.

Magistrát a dopravní podnik také dostaly od antimonopolního úřadu statisícové pokuty za porušení zákona o veřejných zakázkách. Rozhodnutí není pravomocné.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?