17. února 2011 18:10, aktualizováno  18:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koalice se dohodla na důchodech: připojištění má být dobrovolné

Důchodce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vládní koalice se ve čtvrtek dohodla na základních parametrech důchodové reformy, jež podpoří individuální spoření a jejíž náklady zčásti pokryje sjednocení daně z přidané hodnoty na základní sazbě 20 procent.

Stávající průběžný penzijní systém každoročně končí ve schodku, který by vyvedení dalších prostředků prohloubilo. Vláda chce tento výpadek nahradit sjednocením sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na základní sazbě 20 procent.

Ve snížené sazbě 10 procent mají zůstat základní potraviny - mléko, chléb, ryby, zelenina, brambory a diabetické výrobky.

Zvýšení DPH má státu přinést zhruba 58 miliard korun ročně. "Úplně sjednocená 20procentní sazba DPH by byla 65 miliard a 7 miliard dělají položky základních potravin, takže dohromady 58 miliard," řekl agentuře Reuters ministr financí Miroslav Kalousek.

Ekonomičtí ministři středopravého kabinetu Petra Nečase se také shodli na tom, že lidé mladší 35 let budou moci přesměrovat 3 procentní body z 28 procent penzijního pojištění na individuální účet, pokud dodají nejméně další 2 procenta ze své mzdy.

Zájemci starší 35 let se musí rozhodnout pro vstup do takzvaného opt-outu do konce roku 2012. Přechod na individuální spoření bude nezvratný.

Náklady státu vyvolané touto změnou odhadl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na přibližně 20 miliard korun ročně. Tuto mezeru ve státních příjmech mají kromě sjednocené DPH pokrýt také příjmy z firem ovládaných státem, zejména od skupiny ČEZ .

Definitivní verzi reformy předloží ministr Drábek na příštím zasedání vlády 23.února. Systém současných dobrovolných úspor na stáří se státním příspěvkem bude zachován.

Trh finančních zprostředkovatelů má být přísně regulován, tak aby se minimalizovaly obchodní náklady penzijních společností a aby byl průhledný vztah poradce a jeho klienta. Podrobnosti, jak bude regulace vypadat, ministerstvo neuvedlo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!