Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koalici dnes čeká tvrdá přestřelka o sazbu DPH

Ministr vnitra Radek John, premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Radek John, premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Zavedení sjednocené sazby DPH nižší, než bylo dosud plánovaných dvacet procent, a zároveň zrušení všech výjimek. Ponechání návrhu dvacetiprocentní sazby DPH, ale zároveň bez výjimek zvýšit položky spadající do desetiprocentní sazby o několik procentních bodů. Rovněž bez výjimek. I takové návrhy mohou dnes padat na jednání koaličních lídrů ve formátu K9 k návrhu důchodové reformy.

Premiér Petr Nečas včera potvrdil, že se dnešní jednání K9 bude týkat především důchodové reformy. Na zdravotnictví, které měli lídři stran řešit původně, podle Nečase vůbec nedojde.

Čtěte také

Koaliční dohoda z minulého týdne se totiž bortí. Koalice se sice minulý týden dohodla umožnit lidem do 35 let vyvést část jejich odvodů na penze do soukromého spoření a přispět z nich i na penzi rodičům, což chtěla financovat zvýšením DPH na 20 procent u většiny výrobků, které jsou nyní v nižší sazbě.

Proti návrhu se ale vzedmula velká vlna kritiky, do jejíhož čela se postavil prezident Václav Klaus torpédující nejen nedostatečné vysvětlování reformy, ale i její spojování se zvyšováním DPH. Z vlády se k němu přidali především véčkaři v čele s Vítem Bártou. Ačkoli právě jeho strana prosadila sedm výjimek ze zvýšení DPH, například na potraviny, nyní véčkaři chtějí o všem jednat znovu.

Premiér Petr Nečas naslouchá prezidentu Václavu Klausovi

To rozčiluje občanské demokraty a představitele TOP 09. "Byla uzavřena koaliční dohoda. O změnách se můžeme bavit ve chvíli, kdy jedna ze stran, jež ji uzavřely, jasně řekne, že uzavřenou dohodu nechce dodržovat. Pak se můžeme bavit o případných změnách," říká ministr průmyslu z ODS Martin Kocourek. Prakticky totéž říkají i ministři financí a sociálních věcí z TOP 09 Miroslav Kalousek s Jaromírem Drábkem. "Ke změnám musí být i jiné důvody než populistické," prohlásil Kalousek. Ten se podle informací LN k tématu důchodové reformy setkal i s prezidentem Klausem. Zdaleka si s ním však ve věci nerozuměl tolik, jako když prezidenta navštívil Vít Bárta.

Změny DPH možná přijdou
Véčkaři včera nechtěli jasně říct, zda svým koaličním partnerům dohodu z minulého týdne vypovědí. "Samozřejmě že pravděpodobné změny se očekávají. Na jednání jdeme s určitými tezemi, které v tuto chvíli nemohu říkat do médií. Obecně bych řekl, že bude-li vůle obou koaličních partnerů, může být důchodová reforma znovu otevřena," uvedl ekonomický expert VV Michal Babák.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Přesto se mezi představiteli koaličních stran o možných změnách diskutuje. Lídři ODS a TOP 09 ale hovoří maximálně o snížení sjednocené sazby o jeden procentní bod, tedy na 19 procent. Za předpokladu, že budou zrušeny všechny výjimky. "TOP 09 samozřejmě usilovala o to, aby byla jednotná sazba bez výjimek," podotkl Drábek. A prakticky stejnou větu použil v případě ODS i šéf resortu průmyslu Kocourek.

Podle informací LN ale véčkaři uvažují i o zachování dvou sazeb. Věci, které jsou nyní v dvacetiprocentní, by v ní zůstaly. Ty v desetiprocentní by mohly podle představ VV všechny vzrůst o pár procentních bodů. Třeba na dvanáct nebo na čtrnáct. S tím ale představitelé ODS a TOP 09 absolutně nesouhlasí.

Koaliční lídry dnes zřejmě čeká velmi tvrdá přestřelka.


Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...