4. března 2009 16:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Koruna silně posiluje, forint padá

Kurz koruny se mění ze dne na den o desetihaléře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz koruny se mění ze dne na den o desetihaléře. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká měna odpoledne opět výrazně posílila. Vůči euru dnes zpevnila o 50 haléřů až na 27,30 Kč/EUR. Proti dolaru si polepšila na 21,86 Kč/USD. Dostává se tak na hodnoty přibližně z počátku února. "Koruně nahrálo, že středoevropští centrální bankéři dnes dávali londýnským investorům kurzy zeměpisu," vysvětluje analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Vůči minimům z předchozího měsíce, kdy se koruna pohybovala až kolem 29,70 Kč/EUR, zaznamenává zlepšení o víc než dvě koruny.

Podobně jako koruna dnes posiluje také polský zlotý, naopak zcela jiný vývoj v regionu vykazuje maďarský forint, který se dostal až na rekordní minimum. Za rozdílným vývojem zřejmě stojí změna v přístupu investorů, kteří začali mezi jednotlivými ekonomikami regionu více rozlišovat.

"Zdá se, že mnozí pochopili, že není možné házet všechny země do jednoho pytle a že se vyplatí rozlišovat. O tom svědčí i to, že forint dnes výrazně oslaboval," dodává Pikora.

V poklesu z minulých týdnů, které potkaly měny středoevropských zemí, se vedle zhoršené ekonomické situace totiž nejspíš odrážely také obavy z finanční krize v některých zemích, které mají příliš vysoké zahraniční dluhy. Například Česko tak odneslo špatné zprávy přicházející z Maďarska.

Lidovky.cz, ČTK