15. června 2009 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Krize v EU už 'požrala' téměř dva miliony pracovních míst

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: AFP

BRUSEL Během první tří měsíců letošního roku v Evropské unii i v eurozóně výrazně ubylo zaměstnaných lidí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím jejich počet v celé evropské sedmadvacítce klesl o téměř dva miliony, tedy o 0,8 procenta, a v eurozóně o 1,2 milionu, tedy rovněž o 0,8 procenta.

Informoval o tom dnes unijní statistický úřad Eurostat.

Míra zaměstnanosti se liší od tradičnějšího ukazatele míry nezaměstnanosti, který odráží počet lidí, kteří jsou bez práce. Míra zaměstnanosti však odráží podíl lidí v produktivním věku (15 až 64 let), kteří mají práci, na celkovém počtu obyvatelstva.

I tak ale méně tradiční ukazatel může sloužit jako další potvrzení rozmachu ekonomické recese. Zatímco ještě v posledních třech měsících loňského roku v eurozóně meziroční míra zaměstnanosti stagnovala a v EU dokonce mírně rostla, v 1. čtvrtletí letošního roku tomu již bylo naopak. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 se počet zaměstnaných lidí v EU i v eurozóně snížil o 1,2 procenta.

Podle posledních údajů v EU žije téměř půlmiliarda lidí, přičemž zaměstnání má 223,8 milionů mužů a žen, z toho 146,2 milionu žije ve státech eurozóny.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.