29. července 2015 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR letos vytěžily 4 miliony kubíků dřeva a vydělaly více než loni

Les. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Státní podnik Lesy České republiky v prvním pololetí letošního roku vytvořil hrubý zisk 4,01 miliardy korun. Za stejné období loni to bylo 3,91 miliardy korun. Podnik plánuje za celý rok vydělat 5,04 miliardy korun. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Za vlastní výrobky a služby utržily v prvním pololetí 6,71 miliardy korun, za prvních šest měsíců roku se vytěžily čtyři miliony metrů krychlových dříví. 

Celkem by měly tržby za vlastní výrobky a služby dosáhnout letos 11,27 miliardy korun. Předpokládaná těžba je vyčíslena na 7,67 milionu metrů krychlových dříví.

Generální ředitel LČR Daniel Szórád uvedl, že podle předpokladů by podnik měl letos do státního rozpočtu odvést téměř 8,3 miliardy korun. Například v dubnu měl podnik k dispozici asi 14 miliard korun volných peněz, za rezervní minimum podnik považuje čtyři miliardy korun. 

LČR loni a předloni do státního rozpočtu odvedly celkem 12,5 miliardy korun.

Lesy loni vykázaly rekordní hrubý zisk 7,96 miliardy korun z předchozích 4,96 miliardy. Čistý zisk stoupl na 6,8 miliardy korun z předloňských 3,99 miliardy. Růst zisku podle ekonomického ředitele LČR Karla Buchty ovlivnilo kromě zvýšení výkonnosti podniku také využití téměř dvoumiliardové finanční rezervy. 

Lesy ČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesa a pečují také o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků.

ČTK