Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR mají další průšvih. Obří tendr za 16 miliard musí zastavit

Těžba dřeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba dřeva | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozastavil obří tendr státního podniku Lesy ČR na prodej dřeva a lesní práce v hodnotě asi 16 miliard korun.

Špatný tendr může ohrozit dostupnost dřeva

Uzávěrka pro přihlášení firem do tendru je 12. března 2010. V případě velkého zdržení tendru podle společnosti hrozí, že po 1. lednu 2011 dojde k výraznému omezení prací ve státních lesích včetně pěstební i těžební činnosti a následnému omezení dodávek dříví. Harmonogram tendru je nyní nastaven tak, aby smlouvy s vítězi mohly být podepsány před koncem roku 2010. Současné smlouvy s firmami na těžbu a prodej dřeva končí nejpozději k letošnímu 31. prosinci. LČR patří polovina lesů v zemi.

Podnik věří, že po podání vysvětlení antimonopolnímu úřadu bude moci soutěž pokračovat. Tendr kritizují a žádají jeho změnu či zastavení lesnické organizace, některé politické strany a ekologové.

Podle antimonopolního úřadu Lesy chybovaly především v zadání zakázky. "Konkrétně se jedná o kritéria, jimiž chtěl zadavatel zúžit počet uchazečů o zakázku." komentoval pozastavení řízení předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Důvody pozastavení začátkem února vyhlášeného tendru Lesy ČR nekomentovaly. "Sdělení úřadu o vydání předběžného opatření jsme obdrželi 26. února. Lesy ČR rozhodnutí ÚOHS respektují," řekl mluvčí státních lesů Zbyněk Boublík.

Za tendrem si ale podnik stojí. "Zadávací řízení je plně v souladu se stanoviskem ministerstva zemědělství a současně se striktně řídí příslušnými ustanoveními zákona o veřejných zakázkách, lesním zákonem a dalšími souvisejícími právními předpisy," řekl Boublík. O principech řízení se podle něj navíc vedla otevřená diskuse se všemi zainteresovanými stranami včetně ÚOHS.

Kritika ze všech stran

Kritici tendru zejména tvrdí, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Malé pily prý budou mít problém se získáváním dřeva. Tendr podrobily kritice Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. K zastavení tendrů vyzvala Strana zelených. Soutěž se nelíbí lidovcům, kritizoval ji i stínový mistr zemědělství ČSSD Michal Hašek. Zastavení tendru žádají ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit. Konfederaci lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) se nelíbí, že výběrové řízení bylo zahájeno bez předchozího projednání a schválení nové dlouhodobé koncepce LČR.

Podnik nicméně v únoru změnil pravidla pro prodej vytěženého dřeva. Původní záměr, že veškeré dřevo budou obchodovat vítězové tendrů, změnil tak, že desetinu dřeva budou muset vítězové prodat přes veřejné trhy, například komoditní burzu či elektronickou aukci. To však kritiky neuspokojilo. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR.

Zakázka je také na rozdíl od minulých tendrů dvoukolová. Zájemci budou muset nejprve splnit kvalifikační kritéria. Až pak budou moci podat nabídku na některou ze 108 územních jednotek.

Soutěžit se bude o práce a dříví na roky 2011 až 2020. Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR zajistí prostřednictvím svých pěti lesních závodů.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Některá letadla irského Ryanairu se po létě opět vrátí na zem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...