Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lesy ČR si stěžují u soudu na statistický úřad

Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům. | foto: ČTK

PRAHA Státní podnik Lesy ČR si stěžuje u Ústavního soudu na Český statistický úřad. Obě státní instituce se dostaly do sporu kvůli cenám dřeva,protože statistici nevydali index, od něhož se odvíjí cena této suroviny.

 Lesy ČR teď tvrdí, že mohly dřevo prodat dráž a ztrátu vyčíslily na 134 milionů korun. Do sporu se vložil i premiér Petr Nečas (ODS). Uvedla to dnes Česká televize.

Lesy ČR se rozhodly podat ústavní stížnost poté, kdy jim podle jejich slov předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová sama nabídla, že jim spočítá neoficiální údaj o pohybu cen dřeva. Ten prý ukazuje, že v poslední době cena rostla.

"Díky tomu umíme škodu naprosto jasně vyčíslit," řekl televizi generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Ritschelová ale tvrdí, že jde pouze o orientační údaj a není možné ho s indexem srovnávat. Jenže Lesy ČR díky němu odhadly, že mohly dřevo prodávat dráž. "Důrazně bych chtěla upozornit, že toto nejsou indexy, které by bylo možné používat za oficiální index ČSÚ," upozornila Ritschelová.

Lesy ČR započítávají cenový index vydaný statistickým úřadem do prodeje dřeva řadu let. Každé čtvrtletí čekají, až ho úřad vydá. Letos ho nevydal poprvé a proto Lesy ČR musely prodávat dřevo za staré ceny. Například bez indexu se kubík dřeva prodává průměrně za 2300 korun, index cenu zvedá na minimálně 2500 korun za kubík. Lesy kromě stížnosti sepsaly správní žalobu.

ČSÚ trvá na tom, že cenový index nemůže vydat veřejně a oficiálně kvůli změně metod výpočtů a údaj by nebyl správný. Postup úřadu ale začal zajímat premiéra Nečase. "Premiér považuje postup ČSU za závažný krok, o této věci mluvil jak s šéfkou ČSÚ, tak s ministrem zemědělství a zástupci Lesů ČR a další jednání se v této věci připravují," uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

ČSÚ nedávno kritizoval i ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), pod kterého Lesy ČR spadají. "Je chyba, že index vydán nebyl," řekl dříve. Právní dohru ale teď komentovat nechce, uvedla televize.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...