Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Levice žádá v rozpočtu miliardové přesuny, Janota zvažuje odchod

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a stínový ministr zdravotnictví David Rath vystoupili 1. prosince v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a stínový ministr zdravotnictví David Rath vystoupili 1. prosince v Poslanecké sněmovně | foto: ČTK

PRAHA Řadu přesunů peněz v návrhu rozpočtu pro příští rok navrhli poslanci při druhém čtení hospodářského plánu. Jednání dominovaly požadavky levice. Sociální demokraté vznesli návrhy v objemu 12 miliard korun. ODS i ministr financí Eduard Janota návrhy kritizovali.

Pokud by poslanci schválili všechny změny rozpočtu pro příští rok, které navrhli ve druhém čtení, nezůstalo by z dříve schváleného úsporného balíčku nic. Dnes to řekl ministr financí Eduard Janota s tím, že by v takovém případě musel zvážit, zda má smysl pokračovat v práci na ministerstvu.

Slovní přestřelka aneb co zaznělo ve sněmovně

"Za této situace bych si musel sám před sebou položit otázku, do jaké míry má moje práce smysl, do jaké míry jsem schopen něco přinést pro veřejné finance, do jaké míry mohu něco změnit či nikoli," řekl ministr.

"Já tím nijakým způsobem nevyhrožuji nebo v žádném případě nechci na tom stavět další průběh jednání o rozpočtu," zdůraznil však.

Miliardy na sociální péči
"Já osobně nebudu podporovat žádný pozměňovací návrh, než ten příslib, který jsem dal, to znamená řádově dvě až tři miliardy korun na sociální péči," řekl Janota. Bylo by ale potřeba podle něho prověřit zákon a zjistit, zda na to ekonomika má.

Zástupci ODS podotkli, že v postoji neměnit rozpočet zůstávají ve sněmovně sami. "My vládu respektujeme a očekáváme od té vlády, že bude stát pevně za svým návrhem podobně, jako stála například za Janotovým (protikrizovým) balíčkem," řekl novinářům předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

Janotovi se nelíbil navrhovaný přesun 169 milionů korun na platy v resortu zemědělství. Podle něho by platy na tomto ministerstvu vzrostly o 6,2 procenta, jinde by kvůli úsporným opatřením klesly o 2,1 procenta. "Byla by to anomálie," podotkl.

Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka hájil přesuny za 12 miliard korun mimo jiné tím, že jde o zhruba jedno procento výdajů státního rozpočtu. Navrhl navýšit peníze na platy zaměstnanců státu o téměř sedm miliard korun, z toho na platy učitelů by mělo jít 3,1 miliardy.

Morální dluh hasičům
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) ve svém návrhu bojoval za to, aby se v příštím roce nesnižovaly platy hasičům. "Tady nejde jen o pouhé fiskální opatření, tady jde o naše morální dluhy," prohlásil.

"V této adventní atmosféře jednání Poslanecké sněmovny je opravdu zcela zjevné, že se blíží Vánoce, respektive rozdávání dárků," komentoval návrhy místopředseda ODS Petr Nečas. Kritizoval vládu za to, že dala na sociální služby jen tři miliardy korun, návrh ČSSD na dorovnání peněz ale odmítl.

Závěrečné schvalování by se mělo odehrát příští středu 9. prosince. Pokud sněmovna rozpočet podpoří, dostane ho rovnou k podpisu prezident republiky.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!