21. srpna 2009 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Lidovci se bojí populismu, rozpočet chtějí schválit po volbách

Cyril Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Svoboda | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Státní rozpočet, který bude platit od 1. ledna 2010, musí navrhnout a prosadit až vláda, jež vzejde z předčasných voleb. Novinářům to dnes řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Projednávání rozpočtu těsně před volbami by mohlo vést k populistickým návrhům, doplnil místopředseda strany pro ekonomiku Pavel Horák.

Návrh východisek státního rozpočtu vypracovaný ministrem financí Eduardem Janotou je podle předsednictva lidovců pouze technokratický dokument, který nebere ohledy na všechny možné dopady na české občany.

Návrh rozpočtu na příští rok má vláda projednávat 30. září. Rozpočet, který poté předloží Poslanecké sněmovně, bude mít zřejmě schodek 230 miliard korun.

Žádná rychlá akce, důležitý je dlouhodobý růst

Lidovci ale tvrdí, že hlavním tématem není způsob zmenšování rozpočtového schodku, který bude v příštím roce tak jako tak hrozivý. Důležité je podle nich nastartování dlouhodobě udržitelného ekonomického růstu, který v blízké budoucnosti umožní snižování státních výdajů, splácení dluhů a uvedení veřejných financí do přijatelného stavu.

Horší než finanční zadlužení státu je podle lidovců stárnutí společnosti bez odpovídajícího počtu narozených dětí. "Z tohoto důvodu KDU-ČSL navrhuje jediné možné řešení, které nás ochrání před krizí stárnutí obyvatel. Tím je spravedlivější daňová a důchodová reforma pro rodiny s dětmi," sdělila strana v tiskové zprávě.

Lidovky.cz, ČTK