14. ledna 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Babiš: Magnáti, vraťte se! Ne, daně platíme, reagují

Andrej Babiš, ministr financí a předseda hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, ministr financí a předseda hnutí ANO. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Ze země utíkají velké peníze. Podle průzkumů odchází do daňových rájů ročně zhruba 100 až 150 miliard korun, které neprojdou českým daňovým systémem. Ministr financí Andrej Babiš nyní vyzývá, aby čeští miliardáři a jejich skupiny zvážili návrat domů.

„Já si obecně myslím, že pokud je někdo miliardář a zbohatl v ­Česku, tak by se měl vrátit z ­offshorových rájů, více pomoci této zemi a férově obchodovat,“ řekl šéf hnutí ANO v rozhovoru pro LN (Babiš je majitelem vydavatelství MAFRA, které vydává i ­Lidové noviny a Lidovky.cz – pozn. red.). Jak ale vyplývá z reakcí předních tuzemských dravců, Babiš se svým apelem nepochodí. Většina z nich takový požadavek odmítá a uvádí, že hlavním důvodem sídla v­zahraničí je stabilní a předvídatelné právní prostředí.

LN Změnila se po vašem nástupu do politiky atmosféra mezi miliardáři a hlavními finančními skupinami? Cítíte tlak, nebo vám naopak nadbíhají?

Reakce jsou různé. Někteří říkají, že jsem se vymkl kontrole, což je úsměvné. Nedávno mi nějaký anonym dokonce poslal parte. Jestli se nějak mění atmosféra mezi bohatými lidmi, to nevím. Obecně si ale myslím, že pokud je někdo miliardář a zbohatl v Česku, tak by se měl vrátit z­offshorových rájů, více pomoci této zemi a férově obchodovat. Přece tu je nějaká společenská odpovědnost. Klondike skončil a je důležité, aby třeba v oblasti IT různé firmy a silné skupiny přestaly fungovat na úkor státu. V boji proti nevýhodným smlouvám nám pomůže nový registr smluv a ­změna zákona o financování politických stran. Zakročit musíme i­proti systému insolvenční mafie, která tu lidem krade jejich firmy.

Martin Shabu, Ondřej Koutník
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.