Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Maďaři si lhali do kapsy, až přišel bankrot. Neopakujme jejich chyby

Nejvyšší čas začít šetřit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší čas začít šetřit | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr financí Eduard Janota v souvislosti se stavem české státní pokladny pohrozil vývojem, kterým v uplynulých letech prošlo Maďarsko.

Pokud to Janota se svým příměrem myslel vážně, pak mluví o tom, že tato země doplatila na nesplnitelné předvolební dluhy. Populistická politika maďarských socialistů přivedla stát k dluhu ve výši sedmdesáti procent HDP (v Česku je to zatím zhruba 30 procent) a bez pomoci ze zahraničí by Maďarsko zřejmě nedokázalo odvrátit státní krach.

Další velkou ranou pro Maďary byly vysoké úrokové sazby související s vysokou zadlužeností země. Maďaři si proto na rozdíl například od Čechů pořizovali půjčky v cizích měnách. Když však kurz forintu kvůli hluboké finanční krizi prudce klesl, zdražil Maďarům i jejich úvěry. Mnoho lidí tak s výplatou ve forintech nedokázalo splácet hypotéky ve švýcarských francích nebo auta, na která si půjčili v eurech.

Maďarsko čelí vysoké nezaměstnanosti a zemi postihla vysoká inflace. Nevyhnutelné reformy teď budou Maďary bolet mnohem víc, než kdyby se do nich vláda pustila o pár let dříve, kdy už bylo jasné, že je situace neudržitelná.

Až v roce 2006 však tehdejší maďarský premiér Ferenc Gyurcsány poprvé připustil, že s maďarskou ekonomikou není všechno v pořádku.

"Bylo jasné, že to, co říkáme, není pravda. Možnosti státu jsou zcela vyčerpány a my jsme za poslední čtyři roky neudělali vůbec nic," prohlásil Gyurcsány v důvěrném vystoupení před svými poslanci v květnu roku 2006. Někdo však jeho projev nahrál a maďarský rozhlas ho o pár měsíců později odvysílal. Celá země byla v šoku. Opozice požadovala premiérovu demisi a do ulic vyšli lidé se stejným požadavkem.

Přesto socialisté zůstali u moci a pustili se do nutných reforem. Jenže v tu chvíli už bylo pozdě. Když loni vypukla finanční krize, dolehla s plnou silou nejprve na destabilizované země jako Maďarsko a další půjčky už pro ně byly příliš drahé.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?