Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Magnát Pawlowski vystavil Česku ‚účtenku‘. Žádá vyplacení 2,6 miliardy

Podnikatel Sebastian Pawlowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Sebastian Pawlowski. | foto: Lidové noviny

PRAHA Hrozba mezinárodní arbitráží nebývá vždy investory míněna vážně, používají ji proti státu jako nátlakový nástroj. Jenže jsou i tací, u kterých o žádné „klamání tělem“ nejde. To je případ podnikatele Sebastiana Pawlowského.

Jak nyní zjistily LN, čechošvýcarský developer zahájil první oficiální kroky, které ženou český stát do miliardového sporu kvůli zastavenému velkému realitnímu projektu.

Především Pawlowski do koruny přesně vyčíslil škodu, která jeho firmě měla postupem českých úředníků vzniknout.

„Tímto Vás notifikujeme o vzniku škody ve výši 2.605.042.281,- CZK, která vznikla mimo rámec běžných podnikatelských rizik, a to na základě protiprávního postupu orgánů samosprávy a státní správy České republiky,“ napsal podnikatel do dokumentu.

Tímto dokumentem před časem byznysmen Pawlowski oznámil ministerstvu financí, že to s arbitráží proti státu myslí vážně.

Skokový růst vesnice

Začala tak běžet lhůta pro smírné řešení, kterou pravidla mezinárodních arbitráží vyžadují. Po jejím uplynutí se developer může rovnou obrátit na arbitrážní soud na základě dvoustranné dohody o ochraně investic mezi Švýcarskem a Českem, která byla uzavřena ještě v dobách federace.

„Domnívám se, že náš nárok je tak jasný, že soud by v tomto případě rozhodl velmi rychle, a proto jsme i nadále připraveni 8. prosince 2015 u příslušného soudu ve Washingtonu žalobu podat, pokud by však do té doby nedošlo k mimosoudnímu vyrovnání,“ sdělil LN Pawlowski s tím, že věří, že dohoda je možná a pro Česko rozhodně levnější.

O co přesně v případu Čechošvýcara, jehož firmy původně uzavíraly sporný pronájem Škodova paláce pro pražský magistrát, jde? V průběhu minulého desetiletí skoupil za 360 milionů korun rozsáhlé pozemky na jihovýchodním okraji hlavního města – u obce Benice.

Na 30 hektarech se rozhodl vystavět se svou firmou Projekt Sever 660 jednotek v bytových domech, na tři sta bytů ve viladomech a asi dvě stovky rodinných domků. Později projekt upravil na výstavbu více než osmi stovek bytů. Obec by se tak rozrostla asi o 3500 obyvatel.

Změna plánu a soud

V březnu 2010 ještě za působení pražského primátora Pavla Béma změnili zastupitelé Pawlowského parcely na stavební. A to přesto, že proti byli obyvatelé obce a nesouhlasné stanovisko dala také například Správa železniční dopravní cesty, protože územím měl vést nový železniční koridor.

Změnu územního plánu obec a majitelé sousedních pozemků zažalovali.

A uspěli – nejdříve u Městského soudu v Praze a následně iu Nejvyššího soudu. Ze stavebních parcel se tak stala opět pole.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Volkswagen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Volkswagen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Volkswagen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...