Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Manažeři spjatí s minulou vládou opustí ČEZ, předpovídá Říman

Martin Říman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Říman. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pokud vznikne vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS), budou muset z dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ odejít lidé jmenovaní bývalými ministry a premiéry.

"Noví lidé musí mít důvěru příštího premiéra, na tom není nic divného," řekl Martin Říman Hospodářským novinám (HN), který byl v minulosti ministrem průmyslu a obchodu. Pevná je podle všeho pozice generálního ředitele ČEZ Martina Romana, píšou HN.

"Nepochybně musí dojít v dozorčí radě ČEZ k obměnám, protože její obsazení je poplatné minulé době. To jest době před volbami. Za stát tam figurují lidé, kterým důvěřovali ti, kteří již dnes zástupci státu nejsou," řekl Říman.

Nečas podle HN ve středu přes sms nepotvrdil, že se k podobným plánům chystá. Mobilní telefon nezvedal, píšou HN, podle jejichž odhadu odejde z dozorčí rady minimálně pět lidí. Podle HN Říman o konkrétních lidech nemluvil.

Topolánkovi i Paroubkovi lidé

Současná dozorčí rada

Předseda
Martin Kocourek

Místopředsedové
Zdeněk Židlický
Ivan Fuksa

Lubomír Klosík
Petr Gross
Zdeněk Trojan
Jan Demjanovič
Petr Kalaš
Drahoslav Šimek
Zdeněk Hrubý
Miloš Kebrdle

List ale píše, že je jasné, že z dozorčí rady bude muset odejít například Jan Demjanovič, který patří k lidem blízkým expremiérovi Mirku Topolánkovi a jeho příteli Marku Dalíkovi. Odejde asi i někdejší šéf poradců Jiřího Paroubka Zdeněk Trojan, bývalý náměstek ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) Zdeněk Hrubý, exministr životního prostředí Petr Kalaš a místopředseda dozorčí rady Ivan Fuchsa, předpovídají HN.

Nejasné je podle HN další působení předsedy rady Martina Kocourka. "Post šéfa dozorčí rady byl vlastně postem předsedy vlády. Předseda vlády musí o tak velkém podniku ve většinovém vlastnictví státu něco vědět, a to je nejlépe z pozice předsedy dozorčí rady. Martin Kocourek měl v tomto důvěru Mirka Topolánka a záleží na příštím premiérovi, jestli v něj bude mít důvěru také," prohlásil Říman. Dodal nicméně, že Nečas Kocourkovi důvěřuje.

Pevná je podle všeho pozice ředitele ČEZ Romana, píšou HN. "Zopakoval bych větu,kterou nedávno řekl Petr Nečas, který si nevšiml, že by Martin Roman udělal nějaké fatální chyby. I z hlediska analytiků je hodnocen poměrně velmi příznivě," řekl Říman.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...