Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Náměstek chtěl prověřit manipulaci s mezibankovní sazbou. Babiš se zlobí

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš kritizuje svého náměstka Martina Prose (ČSSD) za to, že jménem ministerstva požádal Českou národní banku, aby prověřila podezření na možnou manipulaci pražské mezibankovní sazby PRIBOR. Od její výše se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů.

Martin Pros napsal České národní bance (ČNB)  dopis, z něhož vyplývá předpoklad ministerstva, že podezření na manipulaci se sazbou mají reálný základ. ČNB k tomu uvedla, že pro vyšetřování nyní nevidí důvod, protože o podezřeních na manipulace se sazbou nemá žádné informace. Dopisem se ale zabývá.

‚Zatím jsem ministr já‘

Martin Pros.

Martin Pros.

V sobotu Babiš řekl televizi Prima, že Prosova slova poškozují pověst bankovního trhu.  „Zatím jsem ministr financí já. Tady pan náměstek dělá nějakou politiku, a mně se to hrubě nelíbí,“ řekl televizi Babiš. „Bude muset (Pros) předložit nějaké důkazy, protože to poškozuje dobrou pověst našeho bankovního trhu,“ dodal. 

Prima uvedla, že Pros nechtěl Babiše obejít, podnět prý může ČNB poslat kdokoli. Náměstek v dopise adresovaném guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi hovoří o znepokojivých zprávách ohledně sazby PRIBOR, z nichž nejzávažnější prý zahrnuje rovněž obavy z manipulace. 

Případná manipulace se sazbou, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, přitom podle Prose může způsobit zkreslení kurzů dluhopisů a ovlivnit i cenu některých hypoték. „Na PRIBOR je také vázáno mnoho hypotečních smluv s variabilní úrokovou mírou, případná manipulace s PRIBORem by tak také měla negativní dopady na spotřebitele a znamenala by masové bezdůvodné obohacení bank,“ píše se v dopise.

Pros: Umělé nadhodnocení?

Pros řekl, že ministerstvo financí k vyhodnocení sazby PRIBOR nemá pravomoci. ČNB je podle náměstka naproti tomu oprávněna podívat se na výpočet sazby i referenční banky. Poukázal na to, že ČNB svou základní úrokovou sazbu stáhla k nule, a třídenní sazba PRIBOR je přitom v současnosti 0,32 procenta. „Víceméně sazby jsou kolem nuly, takže nám přijde, jestli náhodou to (PRIBOR) není nějak uměle nadhodnoceno,“ uvedl Pros.

Náměstek v dopise nevznesl obvinění vůči žádné osobě či organizaci. Poukázal nicméně na článek v deníku Hospodářské noviny z 24. března, který se týká udržování úrokových sazeb na uměle vysoké úrovni. Podle článku problém se sazbou PRIBOR spočívá v tom, že si ji banky stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje. V článku se také uvádí, že podle Prose hodnota sazby PRIBOR neodpovídá podmínkám na trhu.

ČNB: Podezření vysvětlete

Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky (ČNB)

Miroslav Singer, guvernér České národní banky (ČNB)

ČNB v reakci uvedla, že se dopisem zabývá. Uvítala by ale, aby Pros blíže vysvětlil, o co svá tvrzení opírá a svá tvrzení také konkrétně doložil. „ČNB totiž nemá vůbec žádné informace o tom, že existují ´podezření na manipulaci s PRIBORem´ a že taková podezření ´mají reálné základy´,“ uvedl mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann s použitím citací z Prosova dopisu.

Centrální banka poukázala na to, že PRIBOR je tržní sazba, kterou ČNB negarantuje. „Ve finanční komunitě se dlouhodobě hledá instituce, která by si tvorbu tohoto benchmarku vzala na starosti. ČNB doporučuje, aby se koordinační role - má-li o tuto problematiku zájem - ujalo ministerstvo financí,“ doplnil mluvčí.

Základní informace o pražské mezibankovní sazbě PRIBOR a obdobné londýnské sazbě LIBOR

  • Úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na českém mezibankovním trhu. Často se používá jako referenční sazba, od které se odvíjí výše úroků u hypoték a dalších úvěrů pro občany a firmy.
  • Výška sazby PRIBOR se liší podle toho, na jak dlouho se peníze půjčují. Dnes je nejnižší pro jednodenní obchody (0,15 procenta), s prodlužujícím se trváním úvěrového obchodu sazba roste až na 0,48 procenta pro jeden rok. V minulosti se přitom výše sazby pohybovala mnohem výše.
  • V roce 1992 byl roční průměr pro jednodenní obchod 8,63 procenta, v roce 1995 10,62 procenta, v roce 2000 5,25 procenta, v roce 2005 1,95 procenta a před pěti roky 0,86 procenta. Vůbec nejvyšší roční průměr pro jednodenní obchod - 19 procent - byl v roce 1997 (tehdy průměr ovlivnila extrémní čísla za květen).
  • Výši sazby PRIBOR každý den stanovují takzvané referenční banky, které posílají svůj odhad sazby agentuře Reuters, jež vypočítá průměr, který poté zveřejní i ČNB. V současnosti jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank. Ještě před osmi lety bylo ale referenčních bank dvakrát tolik - Koncem března informovaly Hospodářské noviny o možném ovlivňování sazby PRIBOR ze strany angažovaných finančních ústavů, které by si tak mohly zvyšovat své zisky z úvěrových obchodů. Jednalo se ale jen o podezření. Nyní ministerstvo financí požádalo ČNB o vyšetření možné manipulace se sazbou PRIBOR.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!