30. října 2009 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo financí posunulo termín velké ekozakázky. Již potřetí

Miroslav Kalousek, tehdejší ministr financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek, tehdejší ministr financí | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí (MF)posunulo termín zakázky na odstranění starých ekologických škod za 100 miliard na 10. červen 2010.Stalo se tak poté, co vstoupilo v platnost rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS, které vrátilo do hry konsorcium PPF.

Do soutěže, kterou MF vyhlásilo 15. prosince 2008, se přihlásilo šest zájemců a do užšího výběru původně postoupili tři, konkrétně společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Enviromental Services. Zbylí tři se odvolali, rozhodnutí  ÚOHS o vyloučení konsorcia DEME a  konsorcia PD zatím nenabylo právní moci.

"Lhůta je proto stanovena i s ohledem na možnost, že by došlo k navrácení těchto uchazečů do řízení tak, aby i tito uchazeči měli možnost se včas znovu zapojit do průběhu zadávacího řízení a včas připravit své cenové nabídky." řekl Ondřej Jakob, mluvčí MF. 

Během několika dalších týdnů zveřejní MF údaje k jednotlivým lokalitám, aby  účastníci soutěže mohli provést vlastní kalkulaci a podat konkrétní návrhy.

Soutěž má mnoho kritiků a odpůrců, kromě Transparency International ji kritizuje například Martin Bursík, který tvrdí, že je zbytečně předražená, a Hospodářská komora ČR.

MF již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Lidovky.cz, ČTK