7. července 2009 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo obrany šetří, propustí téměř 2000 lidí

Ministr obrany Martin Barták a náčelník Generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Barták a náčelník Generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek | foto: ČTK

PRAHA Kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva obrany opustí v nejbližší době armádu 1800 lidí, z toho 400 z generálního štábu a jemu podřízených organizací. Tisíc zaměstnanců ministerstva obrany ztratí práci v jednotkách společných sil, 400 v silách podpory. Propuštěno bude 1200 vojáků a 600 občanských zaměstnanců. Novinářům to dnes oznámil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vedle toho přímo na ministerstvu obrany ztratí práci další tisícovka civilistů. Ministr obrany Martin Barták doplnil, že k propouštění bude průřezové, uchráněny budou jednotky bojového nasazení.

Ministerstvo obrany bude šetřit i seškrtáním takzvaných volných tabulkových míst. Celkem by tak chtělo uspořit peníze za 4500 zaměstnanců. Barták ujistil, že armáda bude i po propuštění části lidí schopna zajistit své úkoly.

Obrana musí přikročit k úsporným opatřením, její rozpočet se sníží proti letošnímu roku o asi sedm miliard korun. Ještě loni přitom vláda odsouhlasila střednědobý výhled rozpočtu resortu s limitem pro rok 2010 o více než deset miliard vyšším.

Letos je k dispozici 56,4 miliardy, ale v rámci protikrizových opatření se už muselo ministerstvo rozloučit s více než 1,5 miliardy korun.

ČTK