29. dubna 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministerstvo prudce zhoršilo predikci

Nikdo už nepochybuje o tom, že přijde recese. Otázka zní, jak bude hluboká. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikdo už nepochybuje o tom, že přijde recese. Otázka zní, jak bude hluboká. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká ekonomika letos klesne o 2,3 procenta, v příštím roce by mělo přijít mírné zotavení a hrubý domácí produkt by měl vzrůst o 0,8 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Ještě v lednové predikci MF odhadovalo letos růst ekonomiky o 1,4 procenta a v příštím roce o 2,1 procenta.

Analýza přitom nezakrývá, že pokud se bude předpověď ještě měnit, bude to spíše k horšímu. "Rizika predikce však zůstávají vychýlena směrem dolů," píše se v dokumentu. 

"Reálný pokles HDP v tomto čtvrtletí, který považujeme za téměř jistý, by potvrdil, že česká ekonomika se od října 2008 minimálně do března 2009 nacházela v recesi," uvedli ekonomové ministerstva. Dostupné statistiky podle nich naznačují mezičtvrtletní pokles HDP v prvním čtvrtletí 2009 okolo jednoho procenta.

Rozpočet se nevejde do maastrichtských kritérií

Deficit podle dokumentu veřejných financí letos kvůli hospodářské krizi stoupne na 4,5 procenta hrubého domácího produktu. Česko by tak nesplnilo tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura. Podle údajů Českého statistického úřadu z počátku dubna byl loni deficit veřejných financí 1,5 procenta HDP.

"Pro rok 2009 se očekává výrazné prohloubení deficitu vládního sektoru na hodnotu přibližně 167 miliard korun, což činí 4,5 procenta HDP," uvedlo MF. Tříprocentní hranice deficitu tak budu překročena poprvé od roku 2005.

Předpověď postupně zhoršuje i národní banka

Česká národní banka v poslední prognóze očekávala, že ekonomika letos klesne o 0,3 procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ovšem nedávno uvedl, že v nové prognóze, kterou ČNB zveřejní na počátku května, očekává centrální banka pokles české ekonomiky v letošním roce mezi jedním a dvěma procenty.

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer přitom v úterý uvedl, že pokles ekonomiky letos "bude začínat číslicí dvě".

Nezaměstnanost se vyhoupne až k osmi procentům

Výrazně horší očekává ministerstvo i nezaměstnanost. Ta by měla letos stoupnout na 6,1 procenta, přičemž ještě v lednu úřad očekával letos pouze 5,2 procenta. Ještě vyšší nezaměstnanost by měla být podle ekonomů MF v roce 2010, a to 7,5 procenta. Původní odhady přitom počítaly s téměř šesti procenty.

"Možnosti úřadů práce v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti budou patrně narážet i na nutnost primárně zajistit prostředky na vyplácení podpor v nezaměstnanosti," uvedlo MF. Případné prodloužení podpory pomůže sice podle úřadu řešit momentální tíživou sociální situaci jedinců, ne však problém zaměstnanosti v konkrétním místě či regionu. "Může paradoxně znamenat i riziko pro posílení růstu nezaměstnanosti," uvádí prognóza.

ČTK