17. března 2016 18:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stropnický láká propuštěné horníky OKD do armády. Nápadu se diví odbory i Bělobrádek

Ministr obrany Martin Stropnický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Stropnický. | foto: ČTK

PRAHA/PASKOV Ministr obrany Martin Stropnický v úterý přišel s nečekaným návrhem. Na svůj twitterový účet napsal, že propuštění horníci z dolu Paskov by mohli nastoupit do armády. Odboráři ale takovou možnost považují za nepravděpodobnou. U vojska by se podle nich mohlo uplatnit jen minimum propuštěných.

„OKD chce z dolu Paskov propustit 1300 lidí. Armáda jim nabízí příležitost: letos chceme nabrat 2000 nováčků,“ napsal Stropnický (ANO) odpoledne na svůj Twitter.

Ministerstvo obrany však žádná jednání o zaměstnávání propuštěných horníků s OKD nevede. A v nejbližší době je nejspíš ani nepovede. Ministr prý chtěl tweetem pouze připomenout, že armáda letos v celé republice hledá stovky nováčků.

„Vojsko může dát šanci určitému počtu propuštěných lidí z Paskova. Ale kolik by jich mohlo být, to si netroufám odhadovat,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr.

Odbory jsou ale k ministrově iniciativě skeptické. Mezi horníky, kteří mají dostat výpověď, je mnoho lidí ve středním nebo předdůchodovém věku. Mnozí mají dokonce kvůli práci v dolech poškozené zdraví.

Podle předsedy odborářů z dolu Paskov Rostislava Paličky by u armády mohlo najít uplatnění jen minimum propuštěných horníků. „Těžko říct, co by nám ministerstvo mohlo nabídnout. Někteří naši zaměstnanci by snad mohli dělat nějaké skladníky nebo kuchaře, ale všichni propuštění se u vojska opravdu těžko uplatní“ uvedl Palička.

K ministrovu návrhu jsou skeptičtí i koaliční křesťanští demokraté. Jejich předseda Pavel Bělobrádek se ministra obrany na Twitteru zeptal, kolik horníků po letech strávených na šachtě podle něj zvládne armádní vstupní testy.

„Šanci u armády by opravdu mohli dostat jen ti mladší. Ostatní už totiž mají nějaké zdravotní limity. Ale opravdu teď nedokážu říct, kolik lidí by armáda mohla zaměstnat a jaké funkce by mohli vykonávat,“ doplnil Stropnický.

Ministr se s manažery a odboráři z OKD zatím nesejde. Bude ale chtít jednat s šéfem moravskoslezského krajského vojenského velitelství, aby zjistil, jaké pozice by armáda propuštěným horníkům teoreticky mohla nabízet.