21. května 2011 8:35, aktualizováno  9:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

MMF schválil půjčku zadluženému Portugalsku

Portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santos a guvernér portugalské centrální banky Carlos Costa  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský ministr financí Fernando Teixeira dos Santos a guvernér portugalské centrální banky Carlos Costa | foto: ČTK

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil úvěr 26 miliard eur (636 miliard Kč) pro zadlužené Portugalsko. Půjčka je součástí dohodnuté pomoci od MMF a Evropské unie v celkovém objemu 78 miliard eur. Peníze mají Portugalsku pomoci vyřešit ekonomické a dluhové problémy.

Fond uvedl, že zemi okamžitě poskytne 6,1 miliardy eur, aby zmírnil obavy investorů ohledně její finanční situace. Portugalsko se minulý měsíc stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela požádat o zahraniční finanční pomoc.

Pomoc od EU

Ministři financí Evropské unie schválili finanční pomoc pro Portugalsko již začátkem týdne. EU zemi poskytne 52 miliard eur. Pro Čechy nebude pomoc Portugalcům spojena s žádnými přímými výdaji. Garance z takzvaného Evropského mechanismu finanční stability (EFSM) by museli zaplatit jen v případě, že by Lisabon nedostál svým závazkům.

Výrazné škrty
Portugalsko bude muset v rámci dohody o finanční pomoci přikročit k výrazným škrtům v rozpočtových výdajích, zvýšit daně, zreformovat pracovní a právní systém a provést ambiciózní privatizační plán.

"Portugalské úřady navrhly program, který je ekonomicky velmi vyvážený a soustředí se na (hospodářský) růst a tvorbu pracovních míst," uvedl prozatímní šéf MMF John Lipsky. "(Program) řeší základní problém v Portugalsku - nízký (hospodářský) růst - pomocí souboru politických opatření založených na obnovení konkurenceschopnosti prostřednictvím strukturálních reforem, zajištění vyvážené konsolidace rozpočtu a stabilizaci finančního sektoru," dodal.

Lipsky v čele MMF dočasně nahradil Dominiqua Strausse-Kahna, který rezignoval kvůli obvinění ze znásilnění pokojské. Správní rada MMF bude od pondělí přijímat kandidatury na nového šéfa, kterého chce jmenovat do konce června.

Více o aféře Dominiqua Strausse-Kahna

Portugalský statistický úřad minulý týden oznámil, že hrubý domácí produkt Portugalska se v prvním čtvrtletí snížil o 0,7 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy klesl o 0,6 procenta. Portugalská ekonomika se tak vrátila do recese, která je definována jako dva mezičtvrtletní poklesy HDP za sebou.

Předpokládá se, že hospodářský pokles Portugalska se ještě prohloubí kvůli úsporným opatřením. Portugalská ekonomika by měla letos i napřesrok klesnout o dvě procenta, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz