16. dubna 2009 18:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Morálka nesnese odkladu, prohlásil Paroubek

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Viktor Chlad

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes vysvětloval evropským socialistům, proč shodil vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS). K rozhodnutí váhající sociální demokraty podle něho přiměla kauza evropských dotací poslance Petra Volfa a to, že se při ní angažovali premiér a jeho přítel Marek Dalík.

Dlouhodobých důvodů však bylo mnohem víc, prohlásil Paroubek na dnešním pražském zasedání předsedů sociálnědemokratických a socialistických frakcí národních parlamentů států Evropské unie.

ČSSD podle Paroubka váhala, zda má vládu shodit několik týdnů před koncem českého předsednictví Evropské unii. Současně ale dodal, že "morálka nesnese odkladu". Sociální demokraté si podle něho nedovedli představit, že by byli důvěryhodní pro voliče, kdyby v takové situaci vládu tolerovali.

Firma bývalého poslance ČSSD Wolfa dostala v letech 2005 až 2007 od ministerstva životního prostředí na dva projekty na podporu životního prostředí přes 11 milionů korun. Sociální demokraté nyní tvrdí, že Wolf část z nich defraudoval. Česká televize připravovala o kauze reportáž, jejíž odvysílání se pokusil odvrátit premiérův spolupracovník Dalík.

Topolánek později přiznal, že Dalíka požádal, aby se ve Wolfově kauze angažoval.

Dlouhodobými důvody pro vyslovení nedůvěry vládě podle Paroubka bylo to, že vláda vznikla díky politickým přeběhlíkům, už od loňského podzimu neměla podporu ve sněmovně, byla ohrožena nezávislost justice v souvislosti s údajnou korupční kauzou vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, kabinet nebyl s to řešit důsledky krize a v neposlední řadě se vláda snažila neoprávněně krátit rozpočty krajů.

Šéf opozice naopak vyzvedl, že se po svržení vlády podařilo spojit vládní a sociálnědemokratická opatření proti dopadům hospodářské krize, která, jak se ukázalo, jsou kompatibilní. Navíc se daří v krátkém čase sestavit úřednickou vládu, uvedl.

ČTK, Lidovky.cz