24. března 2009 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nedůvěra vládě srazila korunu, ta se otřepala

Na českou korunu dopadl stín nedůvěry vládě rychlostí blesku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na českou korunu dopadl stín nedůvěry vládě rychlostí blesku. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Jen pár minut po vyslovení nedůvěry vládě se česká měna propadla vůči euru o třicet haléřů na 27,20 koruny. Obavy investorů z nestabilního trhu se tak do kurzu koruny promítly rychlostí blesku. České měny se začali rychle zbavovat hlavně zahraniční investoři, kteří se obávají nástupu levicové vlády. V následujících minutách koruna sice část ztrát smazala, kurz ale i nadále kolísá okolo 27,10 korun a euro.

Už v průběhu dne byla koruna nervózní a po raním posílení klesla. "Trh nervovaly zprávy, že má opoziční ČSSD v dnešním hlasování o vyjádření nedůvěry vládě dosud největší šanci na svrhnutí koaliční vlády Mirka Topolánka. Pád vlády nemají konzervativní finanční trhy rády. Někteří zahraniční spekulanti vyjadřovali dokonce i obavy z možné levicové vlády," komentoval již odpoledne situaci analytik Vladimír Pikora z Next Finance. Podle něj by mohl pád vlády krátkodobě oslabit korunu až na 27, 50 Kč za euro.

Koruna byla rozkolísaná už před hlasování o nedůvěře. Po ohlášení výsledků ale prudce klesla.

Koruna byla rozkolísaná už před hlasování o nedůvěře. Po ohlášení výsledků ale prudce klesla. Zdroj www.patria.cz

Lidovky.cz