13. listopadu 2009 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Některé země se budou muset vzdát eura a vrátit se ke své měně

Eura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura | foto: Shutterstock

PRAHA Společnou evropskou měnu čeká dramatická doba. Jeden z deseti nejvlivnějších ekonomů světa, člen sboru poradců Baracka Obamy a profesor Harvardu Martin Feldstein včera řekl, že některé země mohou být v dohledné době pod tlakem okolností nuceny opustit eurozónu a vrátit se k lokálním měnám.

"Může se to přihodit jedné, nebo dokonce více zemím. S eurem se nebudou schopny dostat z ekonomické krize," řekl Feldstein v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny. Feldstein přijel do Prahy debatovat s guvernérem ČNB Zdeňkem Tůmou o euru na konferenci pořádané nadací exministra Vladimíra Dlouhého Prague Twenty.

Martin Feldstein.

Pro některé hospodářsky slabší země může být prý euro příliš "tvrdou" měnou, kvůli níž nebudou schopny udržet svou konkurenceschopnost. "Nechci teď ukazovat konkrétně, ale velké problémy může mít Řecko nebo Španělsko." Vývozcům z těchto zemí by se s tvrdým eurem nemuselo dařit obstát na zahraničních trzích, protože budou příliš drazí.

Martin Feldstein patří dlouhodobě k nejtvrdším kritikům eura. Už před jeho startem publikoval několik velmi varovných článků v prestižních médiích jako The Economist nebo Foreign Affairs.

Další informace k tématu si přečtěte v pátečním vydání deníku

Exkluzivní rozhovor s M. Feldsteinem si přečtěte v sobotním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz