16. února 2010 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci chtějí vyloučit Řecko z eurozóny. Je to s Lisabonem možné?

Němci chtějí vyloučit Řecko z eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němci chtějí vyloučit Řecko z eurozóny | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco se ministři evropských zemí radí, jak pomoci Řecku, Němci mají jasno. O žádné pomoci nechtějí ani slyšet, Řekové by radši měli eurozónu opustit.

Jak chce Řecká vláda šetřit?

* Deficit rozpočtu by měl klesnout do roku 2012 na tři procenta HDP z loňských 12,7 procenta
* Ve veřejném sektoru se zmrazí platy a zruší se některé bonusy
* Za každých pět úředníků, kteří odejdou do penze, stát zaměstná jen jednoho nového člověka
* Průměrný věk odchodu do důchodu se zvýší u 61 na 63 roků
* Zvýší se daně z tabáku, benzínu, alkoholu a majetku
* Sníží se hranice, ze které se platí maximální 40procentní sazba daně

Na podobu pomoci Řecku od Evropské unie čekají finanční trhy už několik dlouhých dnů. Jediné, na čem se lídři evropských států zatím dokázali shodnout, je totiž to, že nějak pomohou. Teprve dnes by se mělo debatovat o konkrétních krocích. "To, co trhy chtějí, je jasný závazek klíčových zemí Unie, že poskytnou Řecku půjčku na financování dluhů," řekl analytik Stuart Thomson z Ignis AM agentuře Bloomberg.

Občané Německa se ale podobnými problémy netrápí. Více než polovina z nich by podle nedělního průzkumu pro deník Bild rovnou Řeky z elitního klubu eurozóny vypoklonkovala. Zároveň jsou i proti tomu, aby ostatní státy Řecku pomáhaly.

Odchod z eurozóny ovšem není jednoduchou záležitostí, bruselské zákony s ním totiž jednoduše nepočítají. "Po ratifikaci Lisabonské smlouvy existuje možnost opustit Evropskou unii, ale v případě členství v eurozóně tato možnost neexistuje," řekl expert České spořitelny pro evropské záležitosti Petr Zahradník.

Řecko má poslední šanci

Řekové nyní musí do 16. března Evropské komisi předložit zprávu, v níž podrobně vypočítají rozpočtové dopady konkrétních úsporných opatření. Pokud by se ukázalo, že nebudou na razantní stlačení schodků stačit, bude muset přijmout opatření další. Tentokrát by ale jejich výběr již nebyl úplně "v režii" Řeků. Ti by sice mohli sami navrhnout další úspory, ale další by navrhla i Evropská komise a hlasovala by o nich eurozóna, přičemž řecký ministr financí by hlasovat nemohl.

Spekulace o vyloučení Řecka z eurozóny navíc politici odmítají. Šéf skupiny ministrů financí Jean-Claude Juncker řekl, že by to mělo "ničivé a katastrofální důsledky." Dnes se navíc rozčílil na investory, že se chovají iracionálně, když nereagují na rozhodnutí politiků EU, kteří silně zadlužené Řecko nutí přijmout další úsporná opatření, pokud nezafungují ta současná.

Podle Zahradníka je teď důležité jen to, aby Unie dokázala Řecko dotlačit k zodpovědnému chování. Rozpočtová pravidla totiž dnes porušuje celá Unie, ale pokutu za to ještě nikdo nedostal. "Pravidla rozpočtové disciplíny jsou v Unii velmi slabá, řekl bych až impotentní, a jsou spíše pro smích," myslí si Zahradník.

Řecko již před časem slíbilo, že letos sníží schodek rozpočtu minimálně o čtyři procenta HDP z loňských 12,7 procenta HDP. Tamní vláda kvůli dosažení tohoto cíle hodlá zmrazit například platy státních zaměstnanců a zvýšit věk pro odchod do důchodu. Podle ekonomů, ale i některých evropských politiků ovšem ani to nestačí, aby země snížila rozpočtový deficit pod tři procenta HDP do roku 2012, což je v EU povinná hranice.

abcPetra Kyjonková

Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁCE PRO ŽENY – OPERÁTORKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 20 000 Kč