29. září 2011 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci schválili další balík peněz pro Řecko

Německo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo | foto: Shutterstock

BERLÍN Němečtí poslanci schválili rozšíření záchranného fondu, z něhož bude vyplácena pomoc zadluženým státům eurozóny, jako je Řecko. Agentuře Reuters to ještě před oficiální vyhlášením výsledků hlasování potvrdil místopředseda dolní parlamentní komory.

Němci do Evropského fondu finanční stability (EFSF) přispívají nejvíc ze
všech zemí měnové unie. Souhlas s jeho zvýšením musí ještě dát horní komora parlamentu, která tak pravděpodobně učiní v pátek.

Podle Reuters se pro vyslovilo 523 německých poslanců, 85 hlasovalo proti a tři se zdrželi. Podobný výsledek se předpokládal, neboť návrh dopředu podpořily i dvě nejsilnější opoziční strany.

Skeptičtí konzervativci

Čeká se tak hlavně na to, jak se zachovali poslanci vládní koalice kancléřky Angely Merkelové. Zhruba dvě desítky jich rozšíření fondu odmítají jako neefektivní řešení dluhové krize. Vláda by tak při jeho prosazování mohla být závislá na hlasech opozice.

Pro případ, že by se ukázalo, že kancléřka nemá vlastní většinu, vyzvala ji už opozice k rezignaci. Celkové finanční garance v záchranném fondu mají být podle červencové dohody představitelů eurozóny zvýšeny na 780 miliard eur (19 bilionů Kč), aby fond mohl poskytovat půjčky v původně zamýšleném objemu 440 miliard eur (10,8 bilionu Kč). Zároveň má EFSF získat některé nové pravomoci.

Veřejnost je rozhořčena

Německo je jako největší ekonomika eurozóny i největším přispěvatelem do EFSF. Podíl jeho garancí má vzrůst ze současných 123 miliard eur na 211 miliard. To se však nelíbí většině německé veřejnosti, kde roste neochota pomáhat státům, které se do dluhových problémů dostaly svou neuváženou fiskální politikou.

Ze 17 členských zemí eurozóny jich rozšíření záchranného fondu schválilo už deset. Tento týden se ještě čeká rozhodnutí rakouského parlamentu.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.