26. února 2010 20:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Němci ukazují na Řecko prostředníček, ti bojkotují německé zboží

Německý časopis Focus rozzuřil Řeky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý časopis Focus rozzuřil Řeky |

ATÉNY Nejvlivnější řecká spotřebitelská organizace dnes vyzvala k bojkotu německých výrobků a obchodů na protest proti obálce časopisu, která zobrazuje národní řecký symbol Venuši Milónskou, jak ukazuje prostředníček.

Německý magazín Focus ve svém posledním čísle ukázal sochu, která se v současnosti nachází v pařížském muzeu Louvre, jak ukazuje nepřátelské gesto pod titulkem "Podvody v eurorodině". Chtěl tak naznačit, že Řecko úmyslně lhalo členským státům EU, aby se dostalo do eurozóny.

"Řekové nejsou žádní podvodníci, žádáme, aby německá vláda odsoudila tuto mimořádně nevhodnou publikaci," řekl pro agenturu Reuters předseda Řeckého spotřebitelského institutu (INKA) Jorgos Lakuritis.

INKA rozdávala v centru Atén a před německým obchodním domem s elektronikou Media Markt letáky, které vyzývaly Řeky, aby se k bojkotu připojili. "Zkreslování symbolu řeckých dějin, krásy a civilizace v čase, kdy v Německu žili na stromech a jedli banány, je nepřípustné a neodpustitelné," uvedla INKA.

Čtěte více

Podobnými útoky se tak povážlivě zhoršují vztahy mezi oběma státy. Vláda kancléřky Merkelové se doteď vyhýbá příslibu Řecku pomoci. Také většina Němců je podle průzkumu veřejného mínění proti jakékoli pomoci. 

Německý velvyslanec v Řecku Wolfgang Schultheiss nicméně uvedl, že lituje, že německý tisk vyvolal pobouření. "Německo stojí pevně na straně Řecka," prohlásil Schultheiss po té, co si ho předvolal předseda řeckého parlamentu Filippos Petsalnikos. Řecký tisk přesto Německu oplatil úder, když dal německé Bohyni vítězství na Brandenburské bráně do ruky hákový kříž.

Řekové vrací Němcům úder

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!