19. dubna 2010 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny

Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny | foto: Shutterstock

FRANKFURT NAD MOHANEM Riziko, že se rozpadne společenství zemí, které platí eurem, není zanedbatelné a investoři ho přesto ignorují. Takto trhy varuje Joachim Fels, jeden z hlavních analytiků největší investiční banky světa Morgan Stanley.

Podpora zadluženého Řecka je už dnes zejména v Německu velice nepopulární a jestli do problémů spadnou ještě další země jako Portugalsko či Španělsko, euroskeptici získají navrch.

Čtěte více:

Je to paradoxní, ale projev solidarity s Řeckem ostatních členů eurozóny a Evropské centrální banky tak zvýšil riziko, že se projekt společné evropské měny rozpadne. Jestliže se eurozóna promění v důsledku řecké dluhové krize v region fiskální marnotratnosti, Německo by mohlo podle Felse uvažovat o vystoupení ze současné unie a založení menšího bloku s pevnější měnou. A poslední události naznačují, že cesta k rozpadu měnové unie už začala.

Čtěte více:

Morální hazard v Evropě je na vzestupu

Záchranný balíček úvěrů pro Řecko vytváří podle analytika špatný precedent pro ostatní členy eurozóny a zvyšuje pravděpodobnost, že se eurozóna časem zdegeneruje na rozhazovačné společenství se slabou měnou a vyšším inflačním nebezpečím. Ve chvíli, kdy se tak stane, mohou země upřednostňující cenovou stabilitu typu Německa dospět k názoru, že by jim bylo lépe v menší unii s mnohem přísnějšími pravidly.

"Jelikož Maastrichstká smlouva neumožňuje vylučovat neposlušné země z eurozóny, jediný způsob, jak toho Německo může dosáhnout, je opuštění eura a založení silnější měny," vysvětluje Fels.

Čtěte více:

Pomocnou ruku už Řecku nabídli lídři všech zemí Unie i Mezinárodní měnový fond. Peníze přitom Řecko bude získávat za nižší než tržní úrok. "Ponaučení, které tak získali ostatní členové eurozóny ze záchrany Řecka, je, že nezáleží na tom, jak hodně poruší Pakt stability a růstu, finanční pomoc nakonec přijde," uzavřel Fels.

abcPetra Kyjonková

Najdete na Lidovky.cz