Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kdo může za kontaminaci vody? Obvinění míří na lidi z Pražských vodovodů a kanalizací

Přísun pitné vody v oblasti zajišťovaly cisterny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přísun pitné vody v oblasti zajišťovaly cisterny. | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Dvě obvinění, která před pár dny padla kvůli loňskému znečištění pitné vody v části Prahy, se týkají vedoucích pracovníků Pražských vodovodů a kanalizací. Ti jsou podle dosavadního vyšetřování zodpovědní za to, že se do vody dostaly škodlivé bakterie, kvůli nimž onemocněly více než čtyři tisíce lidí. Dozorující státní zástupce zároveň serveru Lidovky.cz řekl, že počet obviněných nemusí být konečný.

Dosud nebylo jasné, koho přesně kriminalisté v případu květnového znečištění ve čtvrtích Dejvice a Bubeneč obvinili. Policie v sobotu pouze oznámila počet a věk předpokládaných pachatelů trestného činu obecného ohrožení, konkrétní dotazy na viníky ale zodpovědět nechtěla.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že obvinění ve věku 54 a 60 let minimálně v době nehody pracovali pro správce sítě, soukromou firmu Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Serveru Lidovky.cz to potvrdil dozorující státní zástupce Ladislav Malovec.

„Že bude do potrubí vpuštěna nezávadná voda, je na odpovědnosti dodavatele, tedy vodáren a kanalizací. Zodpovídal za to z hlediska technologického a zdravotního,“ vysvětlil Malovec.

Ke znečištění pitné vody došlo podle dřívějších vyjádření PVK kvůli průsaku z kanalizace. Původně přitom vodohospodáři předpokládali, že kontaminaci způsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene. Osmnáct tisíc lidí z pražských Dejvic a Bubenče muselo vydržet bez pitné vody od 24. do 28. května. Více než tři desítky z nich skončily se zažívacími potížemi v nemocnici.

Dvěma obviněným, které policie vyšetřuje na svobodě, hrozí za obecné ohrožení trest až pěti let vězení. „Nebezpečí vzniklo nedodržením postupů před znovupřipojením opraveného vodovodního řadu do sítě,“ uvedl v sobotu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Pro vodu k cisternám si v neděli přicházely stovky lidí.
Obyvatelé pražských Dejvic dochází pro pitnou vodu do cisterny.

Zástupci Pražských vodovodů a kanalizací v úterý nechtěli potvrdit, že se obvinění týkají jejich současných či bývalých zaměstnanců. „Od policie jsme žádné oficiální vyjádření nedostali,“ odpověděl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Trestní řízení je teprve na začátku a je možné, že dva zodpovědní pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací nebudou posledními obviněnými v této kauze.

BAKTERIE V PRAŽSKÉ VODĚ

„Nelze vyloučit, že se v rámci trestního řízení bude zkoumat, zda není ještě někdo odpovědný. To bude otázkou dalšího šetření,“ podotkl dozorující státní zástupce Ladislav Malovec z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6.

Zároveň popsal, že hledání viníků tohoto údajného nedbalostního trestného činu nebylo jednoduché. Pražští policisté z krajského ředitelství po nich pátrali od konce května. Podle Malovce bylo nutné jasně definovat, kdo je vrcholným orgánem, který za znečištění vody v PVK odpovídá.

Policisté proto zadali celou řadu znaleckých posudků z různých oborů. „To je také jedním z důvodů, proč trvalo samotné prošetřování více než tři čtvrtě roku. Nicméně nyní můžeme konstatovat, že se kriminalisté dobrali jednoznačného závěru,“ dodal policejní mluvčí Hulan.

Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry onemocnělo 4144 lidí, 33 z nich skončilo na nemocničním lůžku. Hygienici následně nařídili v oblasti plošné očkování dětí do patnácti let proti žloutence typu A.

Část Prahy 6 v neděli postihly problémy s pitnou vodou...

Podle loňského prohlášení PVK poškodily vodovod i kanalizaci pravděpodobně nedaleké stavební práce, mimo jiné budování tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle. Dotčení stavaři tuto možnost už dříve odmítli.

Provozovatelé pražské vodovodní sítě také postiženým lidem vypláceli pětitisícové odškodné.

„Uznáváme lékařskou zprávu s datem ošetření od 23. do 29. května, tedy po dobu hygienické závady, a nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře. Pokud mají lidé účtenku z lékárny, proplatí pojišťovna navíc i léky nebo případně regulační poplatky,“ řekl loni v červnu mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...