Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Operace mozku České národní banky. Odbor ekonomického výzkumu čekají změny

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Centrální bankovní vizionáři vyhlížejí změny. Prestižní vědecké oddělení České národní banky čeká reorganizace, podle kritiků se základnímu výzkumu mají věnovat spíš univerzity.

Česká národní banka se chystá ke kroku, který může podle některých ekonomů zasadit vážnou ránu českému ekonomickému výzkumu, a navíc oslabit schopnost centrální banky reagovat na budoucí vývoj. Od počátku příštího roku by mělo dojít k reorganizaci Samostatného odboru ekonomického výzkumu ČNB, jakési „mozkovny“ centrální banky.

Soustředí se zde jedni z nejlepších českých ekonomů, kteří mimo jiné promýšlejí aktuální otázky spjaté s intervencemi centrální banky a jejich ukončením. Výzkumníci by měli být od ledna rozděleni do několika rozdílných odborů ČNB. Sama centrální banka chystané kroky zatím nechce komentovat.

„Úvahy o vnitřních organizačních změnách standardně nezveřejňujeme, dokud nejsou schváleny bankovní radou. Obecně lze dodat, že v ČNB probíhají reorganizace každým rokem a že centrální banka i nadále klade důraz na to, aby na její půdě ekonomický výzkum probíhal,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Zeman.

Zbytečný výzkum...

Podle lidí blízkých ČNB se o změnách v odboru ekonomického výzkumu hovořilo již delší dobu. Kritici vyčítali ekonomům z odboru, že občas dělali za peníze ČNB výzkum, který vůbec nesloužil potřebám centrální banky. Jejich hlavní motivací prý nebylo pomoci ČNB, ale sepsat text, s kterým uspějí v akademickém světě. „Je otázkou, proč by měla centrální banka podporovat ten typ výzkumu, který mají dělat univerzity. Na stranu druhou, těch pár lidí by ČNB určitě nezruinovalo,“ říká jeden bývalý zaměstnanec ČNB.

Podle hlasů z akademické sféry je za reorganizací záměr ČNB dostat badatele blíže k běžným zaměstnancům centrální banky, kteří se zabývají například regulací a jinými agendami. Jinak řečeno, základní výzkum, tedy ona teoretická základna každé vědy, se upozadí a upřednostní se výzkum aplikovaný.

Podle některých ekonomů a akademiků jde ale ČNB přesně opačnou cestou než ostatní centrální banky. Ty naopak do výzkumných sekcí nabírají další pracovníky a základní výzkum nikterak neoslabují.

Aplikovaný výzkum by podle jednoho ekonoma, který si nepřál být jmenován, měli v ČNB dělat spíš analytici, které právě z toho důvodu centrální banka zaměstnává. Výzkumníci by oproti tomu měli promýšlet ekonomickou problematiku spíše ze středně- a dlouhodobé perspektivy.

...nebo seriózní bádání?

Může se podle něj stát, že když budou za pět let úrokové sazby stále blízko nule, bude muset ČNB přikročit k nějakým novým krokům v oblasti měnové politiky. A nikdo nebude mít promyšleno a vědecky probádáno, co by se v takové situaci mohlo dělat. „Z analytických věcí to nevykoukáte,“ říká. Bude podle něj i méně času a prostoru přemýšlet o obecnějších otázkách souvisejících s koncem intervencí ČNB.

Podle jiných hlasů z akademické sféry zatím přesné dopady reorganizace nelze odhadnout.

Na jedné straně to podle ekonomů nemusí být velký problém, na straně druhé to ale může být také začátek konce jedné z významných ekonomických institucí v Česku. Právě odbor ekonomického výzkumu v centrální bance je totiž podle názoru několika českých akademiků jedním z mála míst v Česku, kde se dělal solidní ekonomický výzkum na mezinárodní úrovni.

Členové zmíněného odboru se například umisťují vysoko v respektovaném žebříčku IDEAS/RePec, který sleduje kvalitu článků autorů dle typu publikací, počtu citací či počtu stáhnutí článků. Výzkumný tým se podle akademiků rovněž hodně angažoval v činnosti České společnosti ekonomické a do Česka například zval špičkové akademické ekonomy na přednášky. Výsledkem odboru ekonomického výzkumu byla nejen řada důležitých výzkumných studií, ale i vědecké konference.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?