15. prosince 2009 17:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Paroubek rozbil rozpočet, teď radí premiéru Fischerovi, jak ušetřit

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Poslanci ČSSD a KSČM minulý týden navýšili výdaje rozpočtu na příští rok tak, že ministr financí Eduard Janota zvažoval rezignaci. Předseda ČSSD Jiří Paroubek nyní v rozhovoru pro Rádio Česko nabídl vládě Jana Fischera recept na boj s deficitem státních financí. Nejvíc peněz v rozpočtu je podle něj možné ušetřit změnou v systému zadávání veřejných zakázek.

"Chceme připravit velké korporace, velké stavební firmy, které vystupují často v kartelu, možná až o desítky miliard korun. Chceme hledat tyto cesty k úsporám," řekl Jiří Paroubek Rádiu Česko. Praxe, kdy jsou vypisovány "obří tendry, kterých se mohou zúčastňovat jen obří podniky", je podle něj špatná.

Vláda by se podle Paroubka měla podívat také na hospodaření ministerstev a začít dělat personální audity. "A podívat se třeba na to, jak jsou odměňováni manažeři státních a polostátních firem, jak vypadají platy těchto lidí. V tom ta vláda zatím mnoho neudělala já čekám, že udělá," řekl v rozhlasovém diskusním pořadu Paroubek.

Paroubek také podotkl, že se premiér Fischer chová podle toho, že jej nominovala ODS.

Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?