13. května 2009 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pecina odejde z ÚOHS kvůli střetu zájmů

Premiér Jan Fischer (vlevo) a nový ministr vnitra Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer (vlevo) a nový ministr vnitra Martin Pecina. | foto: ČTK

BRNO Ministr vnitra a dosavadní předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina se vzdá vedení antimonopolního úřadu nejpozději do konce května. Pecina to dnes řekl novinářům. Pokud bude nový šéf ÚOHS jmenován dříve, z funkce odejde hned po tomto rozhodnutí. Důvodem je Pecinův případný střet zájmů.

Pecina vedl antimonopolní úřad tři a půl roku. Nyní z něj odchází, ačkoliv míní, že žádný zákon souběh funkce ministra a šéfa ÚOHS nezakazuje. Nového předsedu jmenuje prezident na návrh vlády.

Jedinou oblastí, ve které by mohl případný střet zájmů nastat, je podle něj rozhodování o odvoláních firem a institucí proti prvotním výrokům antimonopolního úřadu.

Pecina se stal ministrem v pátek a od tohoto dne také přestal druhostupňová rozhodnutí podepisovat. Toto právo nemá ani jeho nynější zástupce pověřený vedením úřadu, první místopředseda Robert Neruda.

"V tomto okamžiku rozhodnutí, která se nepodařila připravit, budou čekat na jmenování nového předsedy," uvedl Pecina s tím, že zdržení u těchto několika případů by nemělo být delší než dva týdny.

Cesta zpět není možná, Pecina u úřadu končí

Po odchodu z antimonopolního úřadu návrat do jeho čela neplánuje, není to podle něj ani technicky možné. Jeho angažmá v úřednické vládě premiéra Jana Fischera potrvá pět měsíců, nový šéf ÚOHS bude ale jmenován na zákonem stanovených šest let.

Na ÚOHS se nevrátí ani do funkce místopředsedy. "Nejsem soutěžní právník, že bych nastoupil jako místopředseda, to vylučuji," podotkl.

Antimonopolní úřad se zabývá třemi hlavními oblastmi - hospodářskou soutěží, veřejnými zakázkami a veřejnou podporou. Povoluje či zamítá například fúze firem na českém trhu a kontroluje, zda dominantní hráči na trhu nezneužívají svého postavení. Úřad vznikl v roce 1991, v letech 1992 až 1996 byl úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz