21. března 2012 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Platit Hadamczikovu přítelkyni byla chyba, přiznává Zika

Ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika. | foto: ČTK

PRAHA "Výše odměny slečny Lucie Placzkové nebyla úměrná její dosavadní praxi," uvedl pro Lidovky.cz ředitel Pozemkového Fondu ČR Radim Zika. Ten v posledních týdnech čelí ostré kritice kvůli klientelismu. Rezignovat na svou funkci však odmítá.

Placzková je partnerkou trenéra české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika, kterého se Zikou pojí dlouholeté přátelství.

ČTĚTE TAKÉ:

Zika považuje spolupráci s Placzkovou za chybu, za kterou se omluvil, a která se již nebude opakovat. "Zadanou práci ale vykonávala vždy včas a v požadovaném rozsahu," doplnil Zika. Výše její odměny však prý nebyla úměrná její dosavadní praxi. Dvaadvacetiletá Placzková je absolventkou střední školy v moravskoslezském Hlučíně a nemá s agendou fondu žádné zkušenosti.

Jedinou dohledatelnou pracovní zkušeností je její internetový obchod zaměřený na hokejové vybavení. Řídí ho pod hlavičkou své firmy Play Sport, založené loni v létě.

Lucie Placzková.

Lucie Placzková.

Fond Placzkové vyplatil 33 tisíc korun. Podle uzavřené smlouvy však mohla získat až 270 tisíc korun. "Slečna Placzková vykonávala odbornou administrativní podporu v souvislosti s probíhající transformací PF ČR, zejména v oblasti slučování krajských a odloučených pracovišť. Zpracovávala například podklady pro jednání, zprávy a kompletovala odborné materiály," popisuje náplň její práce mluvčí PF Monika Machtová.

Ministr zemědělství Petr Bendl během interpelací vyzval dozorčí radu PF k vysvětlení vazeb vedení fondu na Hadamczika. Nejbližší zasedání dozorčí rady PF se ale bude konat až 12. dubna.

V médiích se totiž objevily další důkazy vlivu hokejového trenéra na fond. Jeho ostravská pobočka se totiž nedávno přestěhovala do kanceláří patřících Hadamczikovi, aniž by proběhlo jakékoliv výběrové či poptávkové řízení.

"Zákon neukládá povinnost vyhlašovat výběrové řízení při zajišťování pronájmu existujících nemovitostí. Provedli jsme vlastní cenový průzkum a srovnání s jinými dostupnými prostory," brání postup fondu mluvčí Machtová. Cenu pronájmu navíc prý určil znalec v oboru oceňování nemovitostí.

Sám ředitel fondu Zika všechna obvinění odmítá a rezignovat na svou funkci nehodlá. "Nevidím žádný důvod pro rezignaci, veškeré mediální útoky průběžně vysvětluji," uvedl pro Lidovky.cz Zika.

"Jsem přesvědčen, že za mne a moje působení v čele pozemkového fondu nejlépe vypovídají kladné hospodářské výsledky každoročně generované," uzavírá Zika.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!