23. ledna 2014 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dluhová krize přestává ohrožovat Portugalsko

Portugalský premiér Coelho si podává ruku s předsedou Evropské komise Barrosem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský premiér Coelho si podává ruku s předsedou Evropské komise Barrosem. | foto: Reuters

LISABON Portugalsko loni splnilo rozpočtový cíl, na kterém se dohodlo v rámci mezinárodního záchranného programu. Oznámilo to tamní ministerstvo financí. Dosažený výsledek je další známkou toho, že Portugalsko se dostává z dluhové krize.

V roce 2011 muselo Portugalsko kvůli dluhové krizi požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěrový program v objemu 78 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu Kč). Mezinárodní věřitelé zahájí předposlední revizi plnění podmínek tohoto programu koncem února. Portugalsko doufá, že program opustí v polovině tohoto roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Část ekonomů se však domnívá, že země by po skončení programu mohla potřebovat nějakou další formu pomoci, například v podobě záložního úvěru.

Státní správa loni podle ministerstva vykázala rozpočtový deficit 7,152 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč). Schodek byl tedy o 1,749 miliardy eur nižší, než činilo dohodnuté maximum.

ČTK, Lidovky.cz