9. prosince 2009 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Potvrzeno: Česko je z recese venku, ekonomika mírně roste

Ekonomové očekávají prohlubování recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomové očekávají prohlubování recese | foto: Shutterstock

PRAHA Výkon tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí klesl v meziročním srovnání o 4,1 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad a potvrdil tak svůj předběžný odhad z poloviny listopadu. Ve srovnání s druhým čtvrtletím se však pokles zastavil a HDP v letošním třetím čtvrtletí vzrostl o 0,8 procenta.

Výkonnost ekonomiky, měřená objemem vytvořeného HDP, tak nyní odpovídá úrovni z prvního čtvrtletí roku 2007, uvedl již v listopadu ČSÚ.

Čtěte více

"V úhrnu za devět měsíců byl vytvořen HDP o 4,3 procenta nižší než ve stejném období roku 2008," uvedli dnes statistici.

Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka statistika HDP potvrdila, že recese v české ekonomice trvala dvě čtvrtletí, od posledního čtvrtletí roku 2008 do prvního čtvrtletí 2009.

"Druhé čtvrtletí znamenalo stabilizaci, třetí pak růstový impulz. Ten byl způsoben především fiskálními stimuly v zahraničí, což podpořilo českou průmyslovou výrobu, významnou roli sehrál i efekt zásob, které v předchozích kvartálech spadly na neúměrně nízkou úroveň," uvedl Vejmělek.

Česko překonalo dno
Také Helena Horská z Raiffeisenbank míní, že česká ekonomika překonala dno a opatrně míří vzhůru. "Česká ekonomika se v příštím roce poveze na vlně oživení ve světě. V eurozóně očekáváme růst 1,4 procenta, v USA 2,5 procenta. Janotův balíček, pokud bude schválen, přiškrtí růst české ekonomiky pod jedno procento," odhadla.

Lidovky.cz, ČTK