Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Praha má nejdražší cyklostezku v Evropě, 3 km stály 150 milionů

Předražená cyklostezka ve Vysočanech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předražená cyklostezka ve Vysočanech | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA S nástupem jara se za měsíc v Praze otevře nová cyklostezka. A ne tak ledajká. Měří tři kilometry a je asi nejdražší v Evropě. Jak dnes informoval Radiožurnál, kilometr stál skoro tolik, co výstavba stejně dlouhého úseku silnice I. třídy - 50 milionů korun.

Magistrát se podle rádia snaží cenu obhájit tím, že na třech kilometrech stezky kolem areálu bývalého ČKD ve Vysočanech je 7 mostů a mimoúrovňových křížení. Původně měla stavba stát 86 milionů korun, do dneška se ale suma vyšplhala na 150 milionů.

Jaroslav Martínek z Centra dopravního výzkumu pro Radiožurnál upozornil, že podle aktuálních údajů z loňského roku je přitom průměrná cena cyklostezek v Česku několikanásobně nižší. "My jsme si teďka dělali výzkum, kdy jsme si chtěli ověřit, kolik stojí jeden kilometr nové cyklostezky. Vyšlo nám to na částku 6,81 milionu," dodává Martinek.

Mohou za to mosty
A jak je to s mosty, které stavbu podle magistrátu nejvíce prodražily? Dva z nich zatím nejsou využité a dělníci je znovu zasypali. I bez ceny mostů však podle rádia tato stavba o prvenství nejdražší cyklostezky nepřijde, na kilometr to je stále více než třicet milionů. Dnes už bývalý radní Petr Štěpánek za Zelené, který měl stavbu na starosti, se však brání a tvrdí, že levněji stavět nešlo.

Jinak to prý nešlo

"Ta věc se projednávala přes dva roky a za celou dobu jsem nedostal od projekční kanceláře ani od firmy ani od jiného zastupitele jediný návrh, jak to levněji udělat," obhajoval v Radiožurnálu projekt Štěpánek.

"Cyklostezka vede po trati bývalé železniční vlečky. Pozemky pod ní původně patřily soukromému developerovi," připomíná opoziční zastupitel ze sociální demokracie Petr Hulinský. Pozemky se směňovaly se společností která měla sídlo na Panenských ostrovech. Město jim směňovalo výhodné stavební pozemky na kterých se nechá stavět rodinná bytová výstavba právě za pozemky vlečky.

Nevýhodná výměna
Náměstek primátora Pavel Klega (ODS), ale tvrdí, že město nemělo jinou možnost než směnu s tímto developerem. Ten měl totiž podle Klegy jedinou podmínku, aby vyhověl městu s cyklostezkou a to směnu jeho pozemků za pozemky města v sousední lokalitě.

Radiožurnál zjistil, že za pouhé dva roky se hodnota pozemků, kterých se město vzdalo ve prospěch developera, zvedla z 23 a půl na pětadvacet milionů korun. Tuto sumu ale nikdo do celkových 150 milionů nezapočítává.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.