8. července 2013 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Příběh Jana Fischera je hořký. Je mi ho líto, říká exministr Kalousek

Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Jan Fischer během svého projevu. | foto: ČTK

PRAHA Jako velmi hořký lidský příběh popsal odcházející ministr financí Miroslav Kalousek cestu neúspěšného prezidentského kandidáta a expremiéra Jana Fischera do „kabinetu odborníků“ Jiřího Rusnoka.

„Musím říct, že je mi Jana Fischera celkem líto. Cesta od favorita prezidentské volby až po pokusného králíka v Zemanově experimentu musí být velmi hořký lidský příběh. Ale asi typický pro bývalého normalizačního kariéristu,“ komentoval Kalousek pro server Lidovky.cz nominaci bývalého premiéra na post šéfa státní kasy.

Fischer by se měl stát zároveň místopředsedou vlády Jiřího Rusnoka, která zatím nemá zajištěnou podporu v poslanecké sněmovně. Prezident Miloš Zeman ji přesto jmenuje zřejmě už ve středu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Rusnoka je Fischer ideálním kandidátem na ministra financí. „Vždycky jsem na něm oceňoval profesionalitu a zejména jeho řídící, ale i lidské vlastnosti. To jsou všechno, myslím, předpoklady pro to, aby velmi dobře zvládl i tento resort,“ zdůvodnil Rusnok.

Resort financí je podle něj spíše „o technických znalostech“. „Ze žádné školy nevyjdete jako ministr financí. Role premiéra je stejně klíčová,“ řekl Rusnok novinářům s tím, že s Fischerem hodlá vytvořit tandem, který se bude starat o to, aby veřejné finance byly pod maximální kontrolou. „Osa premiér – ministr financí je v každé vládě nesmírně důležitá,“ dodal k tomu expremiér úřednické vlády Fischer.

Profil Jana Fischera

Jan Fischer byl v letech 2009 až 2010 předsedou úřednické vlády. Neúspěšně kandidoval v první přímé volbě hlavy státu. Průzkumy Fischera označovaly favorita, ale skončil hned v prvním kole na třetím místě se 16,35% hlasy za Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Po kampani Fischerovy zůstaly mnohamilionové dluhy, které splácí.

Jan Fischer vystudoval Vysokou školu ekonomickou a v osmdesátých letech vstoupil kvůli kariérnímu postupu na Federálním statistickém úřadu do Komunistické strany Československa. Po Sametové revoluci z ní vystoupil a působil jako předseda Českého statistického úřadu a to od roku 2003.

mevMartin Nevyhoštěný