Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Přistěhovalci mají v Německu průměrně 54 tisíc korun. Hrozí jim chudoba, říká úřad

Uprchlíci. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci. Ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Přistěhovalci v Německu častěji nemají práci, mají nižší mzdy a jsou více ohroženi chudobou než rodilí Němci. Tvrdí to zástupci Spolkového statistického úřadu a Berlínského centra pro výzkum společnosti (WZB). Velký problém s nezaměstnaností mají podle nich především uprchlíci z Iráku a Sýrie, kteří loni přišli do země.

Zatímco mezi rodilými Němci je míra nezaměstnanosti jen čtyři procenta, u lidí přistěhovaleckého původu je dvojnásobná. Za problematické označili zástupci statistického úřadu i to, že 29 procent imigrantů se o práci vůbec neuchází, což znamená, že se buď vzdělávají, nebo starají doma o rodinu.

U rodilých Němců je tento podíl jen 20 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Velký počet nezaměstnaných je mezi běženci z Iráku a Sýrie, kteří do Německa loni přišli. Na jednoho nezaměstnaného Iráčana loni připadal jeden pracující, u Syřanů to byli více než dva nezaměstnaní na jednoho pracujícího. Oproti roku 2011 se podíl nezaměstnaných Iráčanů a Syřanů výrazně zvýšil, přitom v celém Německu míra nezaměstnanosti klesla.

Lidé přistěhovaleckého původu mají také v průměru nižší platy. Průměrný čistý měsíční příjem rodilých Němců činí 2235 eur (60 400 korun), mezi přistěhovalci je to dva tisíce eur (54 tisíc korun). Nejnižší platy pobírají přistěhovalci ze zemí z východní části Evropské unie, kteří vydělávají průměrně 1790 eur měsíčně (48 400 korun).

Klíčem je umět německy

Vzhledem k nižším mzdám a častější nezaměstnanosti jsou přistěhovalci častěji ohroženi chudobou, což platí zejména ve vyšším věku. Téměř čtvrtina imigrantů ve věku mezi 50 a 64 lety žije v chudobě, u rodilých Němců to je jedenáct procent. Chudoba ohrožuje třetinu přistěhovalců starších 65 let, mezi Němci je to dvanáct procent.

„Ukazuje se, že jak pro výši příjmu, tak pro zamezení rizika chudoby je klíčové vzdělání přistěhovalců,“ řekla Jutta Allmendingerová ze statistického úřadu. Pokud stát chce zajistit soudržnost společnosti, jejíž součástí budou i imigranti, musí podle ní investovat do školního i profesního vzdělávání příchozích.

Zároveň je ale třeba, aby i sami přistěhovalci měli motivaci o zvyšování vlastní kvalifikace usilovat. „Pozorujeme to například u výuky němčiny, což je alfa a omega pro integraci. Stále vidíme, že mnoho přistěhovaleckých rodin vzdělává své děti narozené v Německu spíš ve svém rodném jazyce než v němčině,“ řekla.

Lidí přistěhovaleckého původu, tedy imigrantů a jejich dětí, žije v Německu 16,4 milionu, tedy zhruba pětina celkové populace země. Největší skupinu mezi nimi, která má 5,9 milionu obyvatel, tvoří lidé, kteří přišli v 50. a 60. letech do Německa pracovat (zejména z Turecka, z Itálie, z Řecka a z tehdejší Jugoslávie) a jejich potomci.

Přes čtyři miliony jsou etnických Němců, kteří se v 80. a 90. letech vystěhovali ze zemí střední a východní Evropy, hlavně z postsovětských zemí. Asi 2,6 milionu jsou občané zemí EU, kteří využívají možnosti volného pohybu osob.

Loni do Německa přišlo 1,1 milionu lidí, kteří v zemi hledali ochranu před pronásledováním. Nejvíc mezi nimi bylo Syřanů a Iráčanů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....