Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Programátoři hacknuli stát. Chtějí přimět úřady k větší otevřenosti

Kybernetický útok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetický útok. | foto: Reuters

PRAHA Už zhruba 110 miliard korun utratila Česká republika za různé IT systémy pro státní správu. Přesto z toho stát ani občané nic nemají a nesmírně cenná data leží ladem. ČTÚ si proto s heslem „Hackuj stát“ přizval IT talenty, kteří mají pomoci data kreativně využít.

Aplikace porovnávající data o osobních exekucích a hernách v okolí či vizualizátor dat Českého statistického úřadu, to jsou příklady oceněných projektů na Hackathonu státní správy. I v evropském měřítku poměrně unikátní akci, jejímž cílem je dát smysl obrovskému množství dat, které leží ladem ve státních systémech, uspořádal Český telekomunikační úřad ve spolupráci s Nejvyšším kontrolním úřadem.

Česká republika si pořídila už přes sedm tisíc informačních systémů za zhruba 110 miliard korun. S daty, která mají cenu zlata, však nikdo nepracuje a tuzemská státní správa je v digitalizaci i otevřenosti na chvostu Evropské unie. Podle NKÚ je mnoho těchto dat do systémů zadáváno špatně či neúplně, některé chybí úplně. Mnoho dat je duplicitních, některá si zase protiřečí.

A peníze se v nich ztrácí dál. Provoz těchto registrů totiž ročně vyjde na 25 miliard korun a český e-government přitom občanům mnoho výhod či usnadnění nepřináší.

Za 24 hodin 15 projektů

ČTÚ a NKÚ proto s podporou některých dalších úřadů, ministerstev vnitra a financí, Fondem Otakara Motejla a Vysokou školou ekonomickou pozvali do holešovického sídla kontrolního úřadu profesionální programátory i nadšence, kteří měli během 24 hodin vymyslet, jak změnit dostupná data veřejné správy v užitečné aplikace.

Na akci se nakonec sešlo šest desítek účastníků, kteří v týmech dali dohromady 15 projektů. Zvítězila již zmíněná aplikace Hazard versus exekuce. Dalšími oceněnými byly projekty Crabapp zpracovávající data z registrů nemovitostí, Souvislosti ve smlouvách nebo Úředníček, chatbot pomáhající s vyhledáváním dat veřejné správy, informací o úřadech či s úředními procesy provázejícími založení společnosti, podání daňového přiznání a podobně.

„Soutěžící nabídli zcela nový pohled na tato data a zvýšili jejich potenciál pro praktické využití. Věřím, že tato akce bude inspirací i pro další instituce, aby svá data otevíraly a daly k dispozici všem, kdo by s nimi chtěli pracovat,“ řekl LN předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák s tím, že úroveň vzniklých projektů ho velmi příjemně překvapila.

„S NKÚ už domlouváme další ročník a chceme přijít s něčím, co tu ještě nebylo,“ dodal.

Telekomunikační regulátor už má s takovými akcemi zkušenost a mezi úřady je v tomto ohledu průkopníkem. Spolu s americkým operátorem AT&T uspořádal v Česku už dva ročníky mezinárodního hackathonu, jehož vítězové kromě finanční odměny dostali i mentoring od odborníků z Credo Ventures a Y Soft.

Uzavřené úřady

Ve státní správě jde ale unikát, a to nejen v českém měřítku. Podobnou akci zatím uspořádali jen úřady ve Francii a Polsku. Hackathon navíc pro stát představuje možnost oslovit programátorskou komunitu a případně domluvit další spolupráci.

„V současnosti je těžké dostat odborníky na IT do státní správy. Služební zákon nám v tom nepomáhá. Podobné akce ale mohou být cestou,“ myslí si Novák.

Zdali se ze státních systémů podaří vytěžit něco užitečného však závisí především na úřadech, které je spravují. S otevřeností dat je totiž Česko na štíru. V hodnocení Open Data Index se od roku 2013 propadlo o pět míst na 27. pozici. Nepříliš dobře je na tom i v hodnocení unijního European Data Portal, který ČR řadí pod průměr evropské osmadvacítky.

Brusel Česku vyčítá především to, že otevřeným datům nevěnuje zvláštní legislativu, která by úřady přinutila sdílet informace a že od roku 2015, kdy tuzemský právní řád přijal evropskou směrnici, stát neprovedl žádnou analýzu dopadů na společnost nebo na ekonomiku, ani nevyvinulo v rozvoji otevřených žádnou iniciativu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...