21. července 2009 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Propuštění skláři mohou ode dneška žádat o náhrady svých mezd

Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách před Úřadem vlády v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách před Úřadem vlády v Praze. | foto: ČTK

NOVÝ BOR Propuštění zaměstnanci zkrachovalých skláren skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) mohou ode dneška žádat na úřadech práce o náhrady ušlých mezd. Stát by mohl na náhradách vyplatit několika tisícům lidí stovky milionů korun.

Úřad práce v České Lípě kvůli tomu zřídil dvě speciální pracoviště pro příjem žádostí - jedno bude přímo v areálu zkrachovalého Crystalexu v Novém Boru.

Skláři mají na uplatnění nároku dva měsíce, největší nápor žadatelů čekají úřady v tomto týdnu.

Skupina BCT a majetkově spojená Porcela Plus byly největšími výrobci užitkového skla a porcelánu v Česku. Od loňského září jsou v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Ještě loni zaměstnávaly na 7000 lidí, dnes jich podle zjištění ČTK pracuje ve firmách asi pětina.

V provozu zůstaly jen Sklárny Kavalier v Sázavě, znovu se rozjela výroba v porcelánkách. Tisíce lidí zůstaly po zastavení výroby ve sklárnách až půl roku bez peněz. Nyní mají šanci, že alespoň tři mzdy dostanou.

Náhrady umožňuje vyplatit novela insolvenčího zákona, kterou prezident podepsal 3. července. V minulosti měli zaměstnanci nárok na půlroční mzdu před měsícem, ve kterém byl na jejich firmu podán insolvenční návrh.

ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?