8. července 2009 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Protikrizové návrhy ČSSD? Podle analytiků jen další zadlužování

Jiří Paroubek a Jiří Havel na předvolebním billboardu ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a Jiří Havel na předvolebním billboardu ČSSD | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Protikrizová opatření navrhovaná ČSSD a zveřejněná minulý víkend jsou podle analytiků oslovených ČTK problematická především v tom, že zvyšují schodek státního rozpočtu. Veřejné finance je přitom podle ekonomů nutné stabilizovat a jejich schodek snižovat.

Sociální demokraté navrhují například věnovat na rozběhnutí ekonomiky jedno až 1,5 procenta HDP ročně. Peníze na stimuly chtějí získat v provozních výdajích. Dále navrhují uvolnění toku peněz z Evropských fondů nebo zavést daňová pásma.

"Návrhy ČSSD vypadají sice slibně, ale chybí v nich to nejdůležitější - cesta ke snižování rozpočtových schodků a příprava na fiskální dopady stárnutí populace," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Ostatní témata jsou podle něj ve srovnání s tím druhořadá.

Socialisticko-kolektivistické programy
Navrhované stimuly ekonomiky by podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu činily 38 až 57 miliard korun. Realizace celého ekonomického programu ČSSD by pak stála ročně 280 až 340 miliard korun. Otázkou pak podle něj zůstává, kde se podaří takové peníze získat. "Použité slovo "věnovat" je vskutku odpovídající a pravděpodobně tyto prostředky budou "věnovány" především na socialisticko-kolektivistické programy," uvedl.

Stejně tak se podle Ševčíka vládám ČSSD nikdy nepodařilo získat úspory ve výdajích ministerstev. Na druhou stranu souhlasí s návrhy na zjednodušení daňového systému nebo kampani proti daňovým únikům.

Snahu racionalizovat provozní rozpočtové výdaje považuje za pozitivní rys programu analytik UniCredi Bank Pavel Sobíšek. "Obávám se nicméně, že se tímto způsobem potřebných jeden až 1,5 procenta HDP nenajde. Chtít zvyšovat deficit rozpočtu nad rámec již připravovaného pro rok 2010 by bylo v přímém rozporu s politikou EU nově prezentovanou švédským předsednictvím," uvedl.

Plán sociálních demokratů na vytvoření 100.000 pracovních míst je podle Sobíška sice líbivý, ale stejně nereálný jako někdejší heslo ODS s číslem 50.000.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?