13. května 2011 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Průlom v boji s hazardem: berte ohled na obce

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Shutterstock

BOHUMÍN/PRAHA Města a obce by měly mít právo podílet se na rozhodování, zda do ulic pustí výherní videoterminály. Radnice tak už nemusí jen dál pasivně přihlížet, jak hracích zařízení ve městě přibývá. První takový úspěch si vybojovalo před soudem město Bohumín.

Pražský městský soud tento týden rozhodl o žalobě bohumínské radnice na ministerstvo financí. Městu se nelíbilo, že úřad v jeho ulicích povolil nový typ výherních automatů – takzvaných videoterminálů.

Města versus stát

  • Řadě měst se podařilo díky vyhláškám snížit množství výherních automatů o desítky.
  • Do uvolněných heren ministerstvo financí často povolí videoloterní terminály. Ke květnu evidovalo 63 194 videoterminálů.
"Máme vyhlášku, která zhruba ve 25 ulicích zakazuje automaty. A do prostor, odkud se vystěhovaly klasické automaty, ministerstvo povolilo videoterminály – třeba i v okolí škol či zdravotnických zařízení, kde to zákon zakazuje," popisuje mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Úřad se přitom při vydávání povolení radnice na její názor neptal, protože ji nepovažoval za účastníka řízení. Podle městského soudu je ale takový postup nezákonný a úřad měl brát na stanovisko města ohled.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?