Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Putin vrací úder Západu. O rok prodloužil embargo na dovoz potravin

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin o rok prodloužil zákaz dovozu západních potravin. Moskva zareagovala na prodloužení sankcí Evropské unie, uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a roli Putinovy země v ukrajinském konfliktu. Rozhodnutí Kremlu má podle agentury TASS platit jeden rok počínaje středou.

„Vláda mě dopisem požádala o prodloužení opatření, která jsme přijali v odvetě za počínání našich partnerů z některých zemí. Ve středu, v souladu s touto žádostí, jsem podepsal výnos o prodloužení účinnosti jednotlivých zvláštních opatření s cílem zajistit bezpečnost Ruské federace,“ řekl Putin podle TASS. 

Současně nařídil vládě, aby k výnosu vypracovala příslušné dokumenty. Premiér Dmitrij Medveděv ujistil, že „vše bude vykonáno“ a že tyto dokumenty se již připravují.

Moskva od počátku dávala najevo, že na prodloužení sankcí EU odpoví. Dříve se objevily náznaky, že odvetná opatření by mohla být mírně upravena, a to i vůči Maďarsku, Řecku a Kypru. Avšak podrobnosti o Putinově výnosu dosud nejsou známy.

EU v pondělí prodloužila své hospodářské sankce proti Rusku do konce ledna 2016. Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě. Jejich případné uvolňování je vázáno na plnění minských dohod o příměří na východě Ukrajiny, které však ani ukrajinské vládní jednotky ani povstalci podporovaní Moskvou nedodržují.

Dosavadní ruské embargo, zavedené loni jako odpověď na západní sankce, zakazovalo dovoz vybraných potravin ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska. V současnosti na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky.

Rusko nově také zvažuje další omezení dovozu západního zboží. 

Stanici Rossija 24 to ve středu sdělil ruský ministr zemědělství Alexandr Tkačov. Nové restrikce vznikají jako odpověď na protiruské sankce EU kvůli Ukrajině a mohly by zahrnovat dovoz cukrovinek, konzervovaných rybích produktů a květin.

„Skutečně uvažujeme o dalších návrzích ohledně sankčního seznamu,“ sdělil podle agentury Reuters ministr Tkačov. Evropská unie v pondělí prodloužila své hospodářské sankce proti Rusku do konce ledna 2016. 

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Dmitrij Medveděv již oznámil, že připravuje žádost adresovanou prezidentu Vladimiru Putinovi o analogické šestiměsíční prodloužení ruského embarga na dovoz západního zboží. 

V přípravě je rovněž podle premiéra usnesení vlády s výčtem komodit, které budou ruským sankcím podléhat. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková agentuře TASS řekla, že při přípravě odvetných sankcí musí Rusko přihlížet ke stanovisku Maďarska, Řecka a Kypru. 

Podle šéfky Rady federace jde o státy, „s nimiž Rusko udržuje dobré hospodářské a politické styky“. Matvijenková soudí, že Moskva by měla ocenit dlouhodobě odmítavé stanovisko těchto tří evropských států k protiruským sankcím vyhlášeným EU.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....