13. listopadu 2009 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Recese je pryč. Česko však vrátila o dva roky zpátky

Krize vrátila Česko na začátek roku 2007, tehdy dostala důvěru Topolánkova vláda a premiér ještě žil se svou manželkou Pavlou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize vrátila Česko na začátek roku 2007, tehdy dostala důvěru Topolánkova vláda a premiér ještě žil se svou manželkou Pavlou. | foto: Shutterstock

PRAHA Výkon české ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí meziročně snížil o 4,1 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Oproti předchozímu čtvrtletí HDP vzrostl o 0,8 procenta. Výkon ekonomiky, měřený objemem vytvořeného HDP, tak nyní odpovídá úrovni z prvního čtvrtletí roku 2007.

"Údaje potvrdily, že recese měřená změnami HDP skončila již ve druhém čtvrtletí. Revize předchozích dat navíc ukázala, že česká ekonomika neklesla tak hluboko, jak statistické údaje původně ukazovaly. Z hlediska trhu jde o mírné pozitivní překvapení a z hlediska měnové politiky o argument proti poklesu úrokových sazeb," komentoval data analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

"Recese je za námi, jsme ve fázi stabilizace, na skutečné oživení si počkáme," shrnul.

Podle statistiků byl meziroční vývoj jednotlivých složek poptávky ve třetím čtvrtletí obdobný situaci v prvním pololetí. "Zatímco výdaje na konečnou spotřebu i nadále mírně rostly, tvorba kapitálu byla výrazně nižší než ve stejném období minulého roku. Mírně negativní byl i příspěvek zahraničního obchodu," uvedl ČSÚ.

Vývoj HDP se v mezičtvrtletním srovnání stabilizoval, růst za druhé čtvrtletí byl upřesněn na 0,3 procenta. Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů naopak nadále klesala.

Po vyloučení sezonnosti se celkový počet zaměstnaných osob snížil meziročně o 2,3 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Vývoj zaměstnanosti tak se zpožděním reaguje na pokles ekonomické výkonnosti.

Lidovky.cz, ČTK