8. července 2015 21:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecké banky zůstanou zavřené. Pravděpodobně až do pondělí

Policista u řecké banky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista u řecké banky. |

ATÉNY/BRUSEL/STRASBURK Řecké banky zůstanou zavřené další tři pracovní dny, a to do pondělí 13. července. S odvoláním na dosud neoficiální rozhodnutí řeckého ministerstva financí o tom ve středu informoval list Kathimerini. Podle všeho zůstává povolen výběr 60 eur (zhruba 1600 Kč) na majitele účtu denně.

Důchodci si po 120 eurech, které si mohli vyzvednout od minulého týdne, budou mít možnost vybrat opět do dalšího rozhodnutí stejnou částku. Rovněž až 120 eur si smí vyzvednout také důchodci žijící v zahraničí a nezaměstnaní ze sociální podpory. Až 1000 eur si bude moci vybrat občan jedoucí do zahraničí.

Peněžní ústavy jsou mimo provoz od minulého týdne v pondělí poté, co jim Evropská centrální banka (ECB) odmítla zvýšit objem nouzového financování. Oficiálně se měly banky znovu otevřít toto úterý, pak byl tento krok odložen na čtvrtek.

Ministr hospodářství Jorgos Statchakis před dvěma dny řekl, že by měl být limit 60 eur denně zachován až do pátku, pokud ECB objem nouzového financování nezmění. ECB dnes rozhodla nic neměnit.

Náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos v řeckém rozhlasu už v úterý vyjádřil pochybnosti o tom, že by se banky mohly otevřít tento týden.

Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění další finanční pomoci. Atény nyní chtějí se zástupci eurozóny znovu jednat o přísunu peněz a odpisu dluhů, aby odvrátily hrozící státní bankrot.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!