2. července 2015 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecké ne Evropě neposílí pozici země při jednání, míní šéf euroskupiny

Nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. | foto: Reuters

HAAG/BRUSEL Pokud Řekové v nedělním referendu řeknou "ne" přijetí podmínek mezinárodní pomoci, neposílí to jejich vyjednávací pozici a Řecko i Evropa se tím dostanou do "velmi obtížného" postavení. Uvedl to v projevu před výborem nizozemského parlamentu šéf euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

Jeho poznámka je zřejmě reakcí na výrok řeckého premiéra Alexise Tsiprase, který ve středu prohlásil, že odmítnutí podmínek posílí vyjednávací pozici Řecka a pomůže k vyjednání lepších podmínek, napsala agentura Reuters.

Dijsselbloem dodal, že otázka, která má být předložená v referendu, se týká dokumentů, které nemají „žádný význam“ poté, co v úterý řecký záchranný program skončil. Upozornil také, že většina Řeků chce zůstat v eurozóně a referendum ukáže, zda jsou připraveni přijmout potřebné úspory, které jsou k tomu potřebné.

Mluvčí předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera pak dodal, že Juncker chce pomoci Řecku zůstat v eurozóně. Než se však začne jednat o další pomoci Aténám, chce vědět, jak dopadne nedělní referendum. 

ODEJDE ŘECKÁ VLÁDA

  • Řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupí z funkce, pokud voliči v nedělním referendu přijmou podmínky pomoci mezinárodních věřitelů. Varufakis to ve čtvrtek řekl televizi Bloomberg TV.
  •  Podle ministra je možné, že v takovém případě podá demisi celá vláda. Průzkumy přitom naznačují, že hlasování bude vyrovnané.
  • "Mohli bychom rezignovat, ale učinili bychom tak v duchu spolupráce s těmi, kdo převezmou štafetu," prohlásil ministr v rozhovoru s australským rozhlasem.

„Předseda Juncker plně podporuje jejich odhodlání být součástí Evropy a zůstat součástí eurozóny. Jen jednoduše čekáme na výsledky nedělního referenda,“ řekl mluvčí na tiskové konferenci. Nyní je podle něj na Řecích, aby rozhodli o tom, jak bude vypadat jejich budoucnost.

Řecký premiér vyzval ve středečním přímém televizním vystoupení své spoluobčany, aby v nadcházejícím nedělním referendu o přijetí podmínek pomoci mezinárodních věřitelů řekli rozhodné „ne“. 

Řecký premiér Alexis Tsipras při svém televizním projevu, ve kterém vyzval...
Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale...

Toto odmítnutí podle něj neznamená ani roztržku s Evropskou unií, ani nenastoluje otázku setrvání Řecka v eurozóně, ale naopak představuje rozhodný krok k vyjednání lepších podmínek. Premiér zároveň uvedl, že věřitelé i domácí opozice vydírají řecké voliče, aby je přinutili hlasovat v referendu „ano“, protože je jinak čekají nepřekonatelné obtíže.

Zavřené banky

Řecké banky se otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu se zahraničními věřiteli. Ta by mohla být uzavřena okamžitě po nedělním referendu, řekl ve čvtrtek novinářům státní ministr a hlavní poradce premiéra Alexise Tsiprase Nikos Pappas. Podle dosavadního vládního výnosu se mají banky otevřít 6. července.

„Banky se znovu otevřou, jakmile dosáhneme dohody,“ prohlásil Pappas. Dodal, že vláda nebude nikdy uvažovat o tom, že by občany připravila o část jejich vkladů, napsala agentura Reuters.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír navíc na svém twitterovém účtu napsal, že pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že při znovuotevření řeckých bank již nebude řeckou měnou euro.

ČTK