6. května 2015 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko chystá speciální daň pro 500 nejbohatších rodin v zemi

Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | foto: ČTK

ATÉNY Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to dnes německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině, tedy ministrům financí zemí eurozóny.

Mimořádná daň je jedním z opatření, které mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády řekl, že Atény ve středu uhradily splatný dluh 200 milionů eur.

Seznam reforem řeckého ministerstva financí podle Bildu zahrnuje zvýšení daně pro zaměstnance s platem přes 30 tisíc eur (v přepočtu 820 tisíc korun) ročně nebo zvýšení daně z luxusu na položky jako jsou drahá auta. 

Atény také navrhují zavedení daně na luxusní dovolené na oblíbených ostrovech a sjednocení současných tří sazeb DPH. Výši sazeb nových daní však Bild neuvedl.

Řecko již několik týdnů jedná se svými zahraničními věřiteli o reformách, které mají zemi uvolnit zbývající peníze ze záchranného úvěru. Hlavními věřiteli je Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Jednání ale zatím nevykazují výraznější pokrok a bez dohody Řecku hrozí státní bankrot.

Velké nákupy jen kartou

Kvůli zlepšení výběru daní Atény rovněž plánují, že nařídí platit nákupy nad 70 eur jen debetní kartou, aby o těchto transakcích byl vždy záznam.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Zdroj z řecké vlády ve středu také agentuře Reuters řekl, že Atény již odeslaly 200 milionů eur, což byl splatný úrok z úvěru, který zemi poskytl MMF. 

Splacení této částky, připadající na dnešek, se očekávalo a pro Řecko nepředstavovalo žádný větší problém. Potíže by ale země mohla mít se splátkou 750 milionů eur, která připadá na 12. května, tedy na příští úterý.

Řecká vláda se potýká s akutním nedostatkem finanční hotovosti a kvůli zajištění peněz na tyto splátky a také na květnovou výplatu mezd a důchodů vláda nařídila státním institucím a podnikům, aby převedly veškerou svou volnou hotovost na centrální banku.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.