24. března 2015 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Řecko do pondělí předloží návrh reforem. Čeká další finanční pomoc

Řecký premiér Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras | foto: Reuters

ATÉNY Řecko předloží návrh balíku reforem svým partnerům v eurozóně do příštího pondělí a doufá, že členské země mu pak uvolní slíbenou finanční pomoc.

Řekl to v úterý mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Řecký premiér Alexis Tsipras se v pondělí v Berlíně sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Není však jasné, zda se jim podařilo překonat rozdílené názory na hospodářské reformy, které musí Atény zavést, aby urychleně získaly další peníze od svých věřitelů.

Nejpozději v pondělí

„Stane se tak nejpozději v pondělí,“ řekl mluvčí o návrhu reforem. Dodal, že balík reformních opatření nebude zahrnovat kroky namířené proti recesi, ale strukturální změny. Uvedl rovněž, že Tsipras a Merkelová v pondělí projednali návrhy reforem, ale nešli do hloubky. „Věřím, že byly nalezeny body sblížení,“ citovala řeckého mluvčího agentura Reuters.

Eurozóna má na základě reforem rozhodnout o výplatě zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z programu úvěrové pomoci, o jehož čtyřměsíčním prodloužení rozhodla na konci února. Řecko peníze potřebuje, aby se vyhnulo hrozící platební neschopnosti. Podle listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Evropská komise předpokládá, že Atény nyní mají dostatek hotovosti pouze do 8. dubna.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Výměnou za úvěrovou podporu ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň. 

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!